Wieliczka

Wieliczka

Wieliczka – miasto powiatowe w województwie małopolskim, w powiecie wielickim, siedziba władz gminy miejsko-wiejskiej Wieliczka oraz władz powiatu. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa krakowskiego. Według danych z 31 grudnia 2009 miasto miało 19 861 mieszkańców. Powierzchnia miasta wynosi 13,41 km².

Zamek żup solnych

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka jest jednym z największych muzeów górniczych Europy, jednym z 17 muzeów centralnych, podległych Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„Jerozolimskie drzewko”

W ogrodzie ojców franciszkanów, w bliskości murów klasztornych rośnie niezbyt wysokie, niepozorne drzewko, ale jak głosi legenda to od jego dobrej kondycji zależy pomyślność Wieliczki. Należy ono do rzadkiego w Polsce

Tulipanowiec amerykański Liriodendron tulipifera

Tulipanowiec amerykański Liriodendron tulipifera – jeden z dwóch gatunków tulipanowca. Jest okazałym drzewem zrzucającym liście na zimę. W swej ojczyźnie należy do najwyższych drzew liściastych, często wystaje ponad poziom dębów, klonów oraz innych drzew, wraz z którymi współtworzy lasy. Rośnie szybko, osiąga wiek 200-300 lat.

SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ ŁASKAWEJ KSIĘŻNEJ WIELICZKI

Druga połowa XVI i początek XVII wieku zaznaczyły się w Wieliczce upadkiem ekonomicznym, a także religijnym i moralnym. Aby temu zapobiec, w 1623 roku radni miasta i zarząd salin wnieśli prośbę do nowo uformowanej grupy zreformowanych Franciszkanów, by osiedlili się w Wieliczce.