Lewin Kłodzki

Mieszczańska, barokowa kamienica w Lewinie Kłodzkim

Mieszczańska, barokowa kamienica typu pałacowego. W latach 70-tych i w 1984 r. odremontowana (mieścił się tam m.in. Dom Pracy Twórczej i Muzeum Archeologiczne).
W 1990 zniszczona na skutek pożaru i dotąd nieodbudowana (wykonano tylko tymaczasowe zadaszenie). Niestety obecnie budynek popada w ruinę.

Nepomucen Lewin Kłodzki II

Kamienna figura św. Jana N. z XVIII wieku ustawiona przy ul. Obrońców Warszawy w kierunku wiaduktu kolejowego z prawej strony za mostem  przed stodołą.

Nepomucen Lewin Kłodzki III

W  lasku  Miejskim  dzielnicy  Lewina Kłodzkiego  znajdziemy kościołek  pod wezwaniem św Jana  Nepomucena  na środku  sufitu   znajduje się fresk  przedstawiający sceną  wyławiania  ciała   Jana z   Wełtawy.

Nepomucen Lewin Kłodzki IV

W  lasku  Miejskim  dzielnicy  Lewina Kłodzkiego  znajdziemy kościołek  pod wezwaniem św Jana  Nepomucena  na  ołtarzu   głównym znajduje się malowidło przedstawiające  sceny z  życia   Jana.

Nepomucen Lewin Kłodzki V

W  lasku  Miejskim  dzielnicy  Lewina Kłodzkiego  znajdziemy kościołek  pod wezwaniem św Jana  Nepomucena  przy  podstawie  ołtarza  olejny obraz przedstawiającego  leżącego Jana (rzadkość!). Analogie znaleźć można tylko w kilku miejscach w Polsce  najbliżej w  Gorzanowie. W ołtarzu   głównym i suficie znajdziemy kolejne  wizerunki świętego.

Violetta Villas w Lewinie Kłodzkim

Violetta Villas - właściwie Czesława Maria Cieślak (ur. 10 czerwca 1938, zm. 5 grudnia 2011) - polska i międzynarodowa artystka estradowa, śpiewaczka operowa i operetkowa, aktorka filmowa i teatralna, a także rewiowa. Autorka tekstów i kompozytorka. Miała słuch absolutny, grała na fortepianie, puzonie i skrzypcach.

Krzyż przydrożny w Kulinie Kłodzkim

Nieopodal  stawu w Kulinie znajduje się przydrożny krzyż

Kościół św. Michała Archanioła w Lewinie

Nad miasteczkiem góruje okazały kościół św. Michała Archanioła. Obecny został wzniesiony jako renesansowy (na miejscu wcześniejszego) w 1576 roku i przebudowany na barokowy w 1697 roku. Jednonawowy, z wielobocznie zakończonym prezbiterium. 

Krzyż przydrożny w Lewinie Klodzkim / / ul. Chopina Fryderyka

W  Lewinie Kłodzkim  przy   ul.Chopina i Wodnej znajduje się  krzyż przydrożny.

Kolumna Maryjna w Lewinie Kłodzkim

Kolumna z postacią NMP trzymającą małego Jezusa, stojąca w południowo-zachodnim narożniku placu

Nepomucen Lewin Kłodzki I

Figura św. Jana Nepomucena, którą ufundował w roku 1717 Georg Stanke syn Adama. Figurę wykonał Johan Gorge Siegel. Na płycie położonej na bogato zdobionym cokole ustawiono figurę świętego i cztery postacie putt z jego atrybutami.

Kalwaria Lewińska

Za Kaplicą św. Jana Nepomucena na wzgórzu na jego północnym stoku znajdzuje się Kalwaria.

Kaplica św. Jana Nepomucena

Wybudowana w 1730 roku kaplica św. Jana Nepomucena.

Ufundował ją w 1727 roku młynarz z Jawornicy Dawid Walke. Poświęcona została dnia 11 listopada 1730 r przez Franza Andreasa Kaintza - . Kapliczka zwieńczona małą wieżyczką z dzwonem, pokryta była początkowo kamienną dachówką

Wzgórza Lewińskie

Wzgórza Lewińskie – małe pasmo górskie w południowo-zachodniej części Sudetów Środkowych w południowo-zachodniej Polsce w województwie dolnośląskim.

Wiadukt w Lewinie Kłodzkim

Kamienny wiadukt w Lewinie Kłodzkim , zbudowany w roku 1903 (27 m wysokości i 120 m długości) najpiękniejszy wiadukt ziemi kłodzkiej ponad ruchliwą drogą do Kudowy-Zdroju.