Karłów

Jan Nepomucen III

Przy   ostatnim  domu  w  Karłowie jadać w   kierunku  Batorowa  za mostkiem po prawej stronie pomiędzy dwoma jesionami   znajduje się kapliczka datowana   na  rok 1855. 

Schronisko Pod Szczelińcem

 Schronisko Pod Szczelińcem  Ośrodek Szkol.-Wypocz. Uniw. Zielonogórskiego  Hotel Zur Heuscheuer

 

Karłów niem. Carlsberg

Karłów niem. Carlsberg – niewielka wieś położona w Górach Stołowych u południowych podnóży Szczelińców w gminie Radków, powiat kłodzki, województwo dolnośląskie.

Pomnik ofiarom I WŚ Karłów

Pozostałości po pomniku ufundowanym ku pamięci poległych mieszkańców Karłówa niem. Carlsberg. na frontach Pierwszej Wojny Światowej. Co prawda większość narodową w Karłowie stanowili Czesi jak i Niemcy. Razem mieszkali razem wojowali. Podstawę pomnika do dnia dzisiejszego znajdziemy na skrzyżowaniu dróg z Karłowa na kierunek Szczytna Batórów.

Schronisko PTTK "Na Szczelińcu

Pierwsza drewniana letnia altana dająca schronienie wędrowcom powstała w 1815 r. W 1845 r. dzięki dzałaniom miłośnika Gór Stołowych Franza Pabla wzniesiono w stylu tyrolskim schronisko-gospodę, nadając jej nazwę "Schweizerai"

Park Dinozaurów Karłów

I do  Karłowa zawitały prehistoryczne gady   co prawda   za ich życia   nigdy tu  nie zawędrowały,  ale frajda dla dzieciaków jest  olbrzymia.  Wkomponowany  w krajobraz   górski, pomiędzy skałami postawiono   30  większych lub mniejszych  figur   tych wymarłych gadów.

Jesień na Szczelińcu Wielkim listopad 2010

Pierwszy  atak zimy przywitałem na wysokości 919 m    gdzie  zima  panowała już bezkonkurencyjnie i  wszystko   było pięknie  oszronione i zabielone białym szaleństwem.  Na szlaku nie liczni  którzy odważyli się tam wybrać. Zapraszam do galerii

Praski Trakt - trakt pocztowy w Górach Stolowych

Praski Trakt – nazwa drogi gruntowej w Górach Stołowych, która dawniej stanowiła część traktu pocztowego.

Narożnik niem. Eckstein

Narożnik niem. Eckstein  – szczyt w Górach Stołowych o wysokości 851 m n.p.m.

Narożnik leży na południowy wschód od Lisiej Przełęczy, oddzielającej go od masywu Skalniaka. Zbudowany jest z piaskowców ciosowych górnych  porośnięty lasem świerkowym regla dolnego.

 

Fort Karolaniem. Blockhaus, Fort Carl

Pozostałości fortu na Górze Ptak Fort pochodzi z  1790 r., z rozkazu króla Prus Fryderyka Wilhelma II jako niewielką strażnicę na granicy Prus i Austrii z kilkuosobową załogą.

Stroczy Zakręt Schalaster Drehe, Język Teściowej

Na odcinku Drogi Stu Zakrętów Radków - Karłów w miejscu gdzie przecina skalne piętro zwane Stroczy Dział (Schalaster Berg) znajduje się Stroczy Zakręt Schalaster Drehe, Język Teściowej...

Szczeliniec Wielki niem. Große Heuscheuer, czes. Velká Hejš

To wzniesienie znacie już z niejednej relacji ale w zimowej szacie Szczelinic wygląda przecudnie, wszystko ośnieżone i oszronione szadzią przy minusowej temperaturze, a przy słonecznej pogodzie wygląda to wręcz bajkowo

Szczeliniec Mały 895 m n.p.m.

Szczeliniec Mały (niem. Kleiner Heuscheuer, czes. Mala Hejšovina) - szczyt w Górach Stołowych, tworzący wraz z przylegającym do niego od wschodu Szczelińcem Wielkim jednolity masyw.

Białe Skały -z Białym Kamieniem albo Białymi Ścianami – grupa skał (ok. 800 m n.p.m.)

Białe Skały nazywane również Białym Kamieniem albo Białymi Ścianami – grupa skał (ok. 800 m n.p.m.) w Górach Stołowych Sudetach Środkowych w południowo zachodniej Polsce. Położone są na południowy wschód od Karłowa na wysokości ok. 780-800 m n.p.m. na północnej i północno-wschodniej krawędzi stoliwa Narożnika w pobliżu Lisiej Przełęczy ok. 800 m od Drogi Stu Zakrętów.

Szczeliniec Wielki

Szczeliniec Wielki dawniej  Strzaskany niem. Große Heuscheuer, czes. Velká Hejšovina – najwyższy szczyt (919 m n.p.m.)

Wodospady Pośny - wodospad w Sudetach Środkowych w Górach Stołowych

Wodospady Pośny - wodospad w Sudetach Środkowych w Górach Stołowych . położone są na krawędzi piętra środkowego w północno-wschodnim fragmencie stoliwa Gór Stołowych na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych około 1,2 km na północny-wschód od Szczelinca Wielkiego.