Kłodzko

Przebudowana ulicy Kościuszki w Kłodzku

Na styku ulic Kościuszki, Wojska Polskiego i Bohaterów Getta w kłodzku na placu Jagiełły ,powstaje rondo. Rondo w tym miejscu znajdowało się do końca lat 60 ubiegłego wieku Czy obecne inwestycja poprawi płynność ruchu drogowego Zobaczymy . Przy okazji zakres prac obejmuje całkowitą wymianę nawierzchni wraz z podbudową, wykonanie poboczy oraz chodników.

Fortyfikacje Kłodzka - historia, ochrona, zagospodarowanie

W ostatnią sobotę 25  lutego  br.  buszowalismy po Kłodzkiej Twierdzy dzięki uprzejmości Akademii Przygody
Stowarzyszenia z siedzibą w Twierdzy Kłodzkiej. Jest to cykl spotkań zatytułowany "Fortyfikacje Kłodzka - historia, ochrona, zagospodarowanie" tym razem tematem przewodnim było "Donżon ostatni bastion obrony"

Schloß Neudeck Dom Opieki Społecznej Podzamek

Pałac obecny w stylu neogotyckim, wzmiesiony w XIX w., zachował w swej bryle zamek, zbudowany przez probostwo augustianów w Kłodzku, w stylu renesansowym, który wkrótce po wzniesieniu, bo już w 1554 r., sprzedano osobom prywatnym. Budynek obecny, zachował bogaty portal renesansowy, wykonany przez Jerzego Daniela a na elewacjach ślady dekoracji sgraffitowych. Zespół pałacowy w Podzamku położony jest w odległości sześć kilometrów od Kłodzka w stronę Nysy. Zostało on usytuowany bezpośrednio przy głównej drodze, na zboczu Gór Bardzkich, wyznaczającą naturalna granicę Hrabstwa Kłodzkiego. Wieś Podzamek powstała prawdopodobnie w latach trzydziestych XIV wieku, nazwa miejscowości pojawiła się pierwszy raz w 1338 roku w najstarszej księdze miejskiej Kłodzka. Niemiecka nazwa Neidekke oznaczała posiadłość położoną „u stóp góry”. Zespół pałacowy składa się obecnie z wydłużonego kompleksu budynków, połączonych ze sobą w wyniku rozbudowy pierwotnej rezydencji. Do pałacu prowadzi kasztanowa aleja dojazdowa. Po licznych przebudowach i remontach styl architektoniczny wywodzi się z pierwszej połowy XIX wieku cały kompleks posiada plan zbliżony do litery „C”.

Minieuroland Park

Park Miniatur Minieuroland to rozciągający się na powierzchni 20 tys. liczący na dzień dzisiejszy   30 miniatur (docelowo planowanych jest ponad 100 makiet), wzorowanych na słynnych budowlach z całego świata, a zwłaszcza Europy i Dolnego Śląska, w tym Kłodzka i okolic.

Dzień Otwarty Pałacu Kamieniec

W   dniu   13  czerwca   br. odbył się Dzień Otwarty Pałacu Kamieniec  po długim remoncie rozpoczętym  w  2009  obiekt wrócił  do   pierwotnego wyglądu   i stanu  używalności. Dzięki  zanglizowaniu i pokochaniu tego miejsca  prze  nowych właścicieli Państwa   Katarzyny  i Wojciecha  Hutna mamy  kolejny uratowany zabytek.   A jak świętowaliśmy to radosne  wydarzenie zobaczcie sami

Streets Owners w Kłodzku 2015

Kaskaderskie  pokazy   w  pokazy robiły wrażenie  zwłaszcza  te   tak zwane  "ogniowe"  testy. Grupa znana jest miedzy innymi w uczestnictwie w wielu filmach, między innymi jak: "Taxi 2", "Taxi 3" czy "James Bond".

Krzyże i kapliczki Suszyny

Kamienna Pasja, na wysokim kilkustopniowym postumencie, w górnej części którego płaskorzeźbiony herb rodu von Haugwitz, właścicieli Piszkowic Poniżej herbu zatarty malunek na blasze. Malowidło nawiązuje do fragmentu Ewangelii według św. Łukasza (Luc. c.24, v.29): "Panie zostań z nami, gdyż ma się ku wieczorowi"

Wojciechowice Königshain

Wojciechowice (niem. Königshain) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Kłodzko.   W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa wałbrzyskiego.

Dawna skocznia Walecznych w Kłodzku

Dla niewielu  zapewne wiadomo ze przed  1945  rokiem w Kłodzku   można było  uprawiać  sporty zimowe jakim  były skoki narciarskie. Dwie skocznie znajdowały   się przy obecnym kasynie wojskowym przy  ulicy Walecznych. Z całego kompleksu w który wchodził także basen  pozostała  jedynie  górka ( widoczna na zdjęciu) która służyła jako zeskok. Druga skocznia  była  w kierunku  potoku Jawornik   Po basenie nie ma już śladu - powódź w  1997 roku dokończyła działa.

Ulica Wierzbowa i dawny poligon w Kłodzku

Teren  przy  ulicy Wierzbowej  w Kłodzku   to dawny  poligon  jak będzie  zagospodarowany   zobaczymy  obecnie trwa wycinka drzew.

Panoramy Kłodzka

Panoramy  Kłodzka

Klubu Garnizonowy ul. Walecznych w Kłodzku

Obecnie obiektem zarządza  22 Karpacki Batalion Piechoty Górskiej za kasynem znajduje się  mauzoleum rodziny Ernst. W  pobliżu   obiektu w latach 40   znajdowała się skocznia  i odkryty  basen  Po skoczni   zachował się tylko  nasyp ziemny

Gorzuchów niem. Möhlten

Gorzuchów (niem. Möhlten) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Kłodzko. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa wałbrzyskiego.

Gołogłowy niem. Hollenau

Gołogłowy (niem. Hollenau) – wieś sołecka w Polsce, położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Kłodzko. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa wałbrzyskiego.

Budowa obwodnicy Kłodzka w ciągu dk 33 wraz z łącznikiem dk 46.

Budowa obwodnicy Kłodzka w ciągu dk 33 wraz z łącznikiem dk 46.

Święcko Schwenz

Święcko – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Kłodzko. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa wałbrzyskiego.

Zalew Kamieński

Zalew Kamieński – zalew na Dziwnie, w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, w okolicy Kamienia Pomorskiego.

Od zachodniego brzegu do zalewu uchodzą wody Lewieńskiej Strugi, płynącej z jeziora Koprowo. Na północnym wschodzie, przed ujściem Dziwny do Bałtyku w okolicy Dziwnowa, zalew tworzy Zatokę Wrzosowską, z którą jest połączony poprzez Sokolicki Przepływ.

Pręgież z Korytowa

Granitowy pręgierz pięciometrowej wysokości posiadający na szczycie metalową chorągiewkę wiatrową datowaną na 1712 r. w Coritau na nasze Korytów. Oczywiście nie zachował się do naszych czasów bo Polak potrafi obalony i zniszczony w latach 60 ubiegłego wieku.

ObwodnicA Kłodzka w ciągu dk 33 wraz z łącznikiem dk 46.”

Obwodnica Kłodzka to droga bardzo wyczekiwana nie tylko przez mieszkańców Ziemi Kłodzkiej

KILOF'14 w Kłodzku

W dniu dzisiejszym przez naszą kotlinkę przejechał pociąg specjalny KILOF'14 prowadzony przez OL49-69. Zobaczenie takiego kolejowego cacka powodowało wiele radości i budziło duże zainteresowanie. Dawno nie widziano takich tłumów na dworcach jak i w samym pociągu. najciekawszym odcinkiem była trasa Kłodzko Wałbrzych z tunelami i wiaduktami.

IX Dni Twierdzy Kłodzkiej 2014

Jak co  roku obchodziliśmy  dni Twierdzy Kłodzkiej. jest to  3 dniowa impreza.  na której każdy zajdzie coś dla siebie, głównym  elementem  i bardzo widowiskowym   jest inscenizacja  bitwy   z  1712  roku.  Tu po prostu trzeba  być 

Wytwórnia Win "Las" Bürgerliches Brauhaus Glatz GmbH

Kłodzki Browar Mieszczański, istniejący od 1848 r. przy dzisiejszej ul. Spadzistej 6, od 1865 r. funkcjonował przy ul. Daszyńskiego jako "Rosenberg̕̕ sche Brauerei". Firmę w 1871 r. przejął Nathan Zimmermann, a w 1907 r. spółka „Bürgerliches Brauhaus Glatz GmbH”.

"Pomnik kolonialny w Kłodzku"

Prostokątny kamień przy ulicy Traugutta w Kłodzku znajdujący się na trawniku obok zatoczki postoju taksówek z wyrzeźbionym kapeluszem i zatartym napisem nawiązuje kilka legend związanych z miejscem, w którym postawiono kamień.

Zajazd schronisko "Kukułka"

Schneiderbaude jako schronisko-gospoda powstała w 1898 roku i należała do rodziny Schneiderów - dawnych właścicieli wsi Jóźwików (Josephtal), której resztki po wojnie włączono do Jaszkówki. Był to parterowy budynek o konstrukcji drewnianej w widocznym stromym dachem i podcieniowym tarasem. Budowla znajdowała się na zboczach Obszernej (Oględy) - Überschaar - 573 m npm.

Ttrębacz z Monte Cassino Emil Czech 1908-1978

18 maja 1944, gdy do jego jednostki, 3 Karpackiego Batalionu Saperów, dotarł meldunek, że Polacy zajęli wzgórze 593, kluczowe dla obrony góry klasztornej i potem gdy nad Monte Cassino pojawił się proporczyk 12 Pułku Ułanów Podolskich i biało-czerwona flaga, z rozkazu generała Bronisława Ducha i przekazującego mu rozkaz dowódcy płk. Władysława Rakowskiego, odegrał w południe Hejnał Mariacki na dopiero co zdobytych ruinach klasztoru Monte Cassino.

 

Kłodzkie Centrum Kultury

Kino Dąbrówka istnieje w Kłodzku od 57 lat. Powstało w 1955 roku dzięki staraniom władz miejskich i powiatowych. Początkowo było zarządzane przez Okręgowy Zarząd Kin we Wrocławiu ODRA – FILM, a od 1975 roku przez Okręgowe Przedsiębiorstwo Rozpowszechniania Filmów we Wrocławiu. Jako samodzielna jednostka zostało zlikwidowane w 1989 roku wraz z przemianami politycznymi w Polsce, stając się integralną częścią Kłodzkiego Ośrodka Kultury a obecnie Kłodzkiego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji. Od wielu lat przyciąga widzów, którzy cenią sobie ambitny repertuar oraz dogodne położenie i niepowtarzalny klimat zabytkowej sali kinowej.

Neue Kaserne, Puhu-Kaserne Koszary wojskowe

Kkoszary na Puhuberge (ulicy Wyspiańskiego) ukończono w 1905 i przeniesiono tam 3 i 4 kompanię (2 października), a następnie 30 kwietnia 1906 1 i 2 komp. Regimentu Moltkego. Koszary w których dotychczas kwaterowały te kompanie (koszary nr 3 pomiędzy bramami Czeską i Zieloną i nr 2 miedzy bramą Zieloną a Faerberbastion) wyburzono lub sprzedano.

Gazownia miejska, Kłodzko

Dawna  gazownia  miejska  mieszcząca się  w Kłodzku przy ulicy Śląskiej.

Ławica niem. Labitsch

Ławica (niem. Labitsch) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Kłodzko. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa wałbrzyskiego.

Bierkowice Birgwitz

Bierkowice  Birgwitz – wieś sołecka w Polsce, położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Kłodzko. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa wałbrzyskiego

Powódź 1938 w Kłodzku

Powodzie   od wieków   nawiedzają  Kotlinę Kłodzką  archiwalne zdjęcia  prezentują   niszczycielską  powódź z  1938  roku w Kłodzku

 

Glatz Sudetenstrasse, Herrenstrasse obecnie ul. Lutycka w Kłodzku

Glatz Sudetenstrasse, Herrenstrasse obecnie ul. Lutycka w Kłodzku

Noc kryształowa w Glatz obecnie Kłodzko

Dokładnie 75 lat temu, w nocy z 9 na 10 listopada  1938  roku w całych Niemczech i także w Kłodzku doszło do brutalnych aktów przemocy wobec ludności żydowskiej. Zdemolowano  wszystkie żydowskie  sklepy, wybijając   witryny sklepowe.  Skąd  nazwa  tej tragicznej  nocy   "Noc kryształowa niem. Kristallnacht"  Podpalono setki   synagog, w    tym  i   Kłodzką  synagogę  znajdującą  się  przy  ul. Wojska Polskiego. róg Zawiszy Czarnego.

Pałac Goszyce (dawny) ulica Zamkowa Kłodzko

Rejon obecnej ulicy Zamkowej w Kłodzku to dawna wieś Goszyce, o której pierwsze wzmianki pochodzą z 1337 roku. Około 1711 roku powstała tam okazała barokowa rezydencja z II - kondygnacyjnym pałacem o bogato dekorowanych elewacjach i narożnymi wieżami. Budowlę poprzedzał reprezentacyjny dziedziniec i ozdobny ogród w stylu francuskim.

Ulica. Wojska Polskiego w Kłodzku

Ulica. Wojska Polskiego w Kłodzku

Zapadająca się Kłodzka Starówka

Problemy  zaczęły  się w 1948 roku. Zapadające się piwnice a z nimi kamienice  powodowały osuwanie się jezdni i kamienic. W roku 1956 zniszczone były 84 budynki, a  prawie 500 wymagało  natychmiastowego remontu.  W 1958 roku postanowiono  ukrócić  niszanie zabytkowych kamienic

Dawna ulica Czeska w Kłodzku

Dawna  ulica  Böhmische Strasse  w  Glatz   czyli  obecna ulica Czeska  w Kłodzku   zadziwiała  przepieką  zabudową  z podcieniami. Po prostu  miała   ten klimat  który niestety nie zachował się do   dnia dzisiejszego, cześć kamienic  została  uszkodzona  i rozebrana  podczas osiadania   starówki  w latach   50 ubiegłego wieku.

Pałac Wallissów

Budowla barokowa typu miejskiego. Pałac należał w 2-giej połowie XVII i XVIII w do rodziny baronów von Wallis. Od 1798 roku mieściło się tam starostwo Hrabstwa Kłodzkiego. Od 1849-1898 Sąd Okręgowy i Krajowy. Szkoła  i muzeum obecnie budynek mieszkalny.

VIII Dni Twierdzy Kłodzkiej 2013

Foto   relacja   z   VIII Dni Twierdzy Kłodzkiej

Nepomucen V Kłodzko

Drewniana figura Nepomuka z kościoła o. franciszkanów  w ołtarzu  bocznym z prawej strony. Jan   z  krucyfiksem w dłoniach i biretem na głowie.

Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Kłodzku

Jugendhof Hassitz, czyli Młodzieżowy Ośrodku Wypoczynkowo-Szkoleniowy powstał z inicjatywy Richarda Poppego (1884-1960), nauczyciela łaciny i języka niemieckiego w Wałbrzychu. Był jednym z głównych działaczy odnowy ruchu śpiewaczego w Niemczech. W tym miejscu był dawny zajazd przejęty w 1922 przez Jugendherbergsverband i jako Jugendhof Hassitz otwarty w 1926 roku. W 1933 przejęła go organizacja Hitlerjugend, zmieniając profil działalności.
Obecnie znajduje się tam Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Kłodzku, będący pod kuratelą Starostwa Kłodzkiego.

Dawny sklep tytoniowy w Kłodzku

Przy  hotelu Astoria  na placu  Jedności  Kłodzku    z  lewej strony   w kierunku żelaznego mostu znajdował się  sklep  tytoniowy.   Po   wielu latach  dobudowano tam przybudówkę. I mieściły się tam  różnego rodzaju sklepiki obecnie znajduje się tam salon PLUSa     

Fabryka fortepianów rodziny Olbrich w Kłodzku

Wilhelm Olbrich - fortepianomistrz, zmarły w 1913 roku  założył w 1882 roku w Oberhannsdorf (Jaszkowa) koło Kłodzka (Glatz) skład fortepianów i fisharmonii wraz z warsztatem naprawczym.

Kaplica św. Marii Magdaleny w Kłodzku

Kaplica zajmuje północną część dawnego szpitala, z osobnym wejściem od ulicy. To skrzydło budynku zdobiła wysoka wieżyczka, w formie sygnaturki na dachu od strony ulicy, usunięta ok. 1970 r.
Kaplica przylega bezpośrednio do zespołu klasztornego Mniszek Klarysek (Franciszkanek), z dodatkowym wejściem obok ołtarza i jest pod ich opieką.  lokalizacja  Kłodzko 
ul. Łukasińskiego Waleriana  32

Wnętzre Kolegium Jezuickiego w Kłodzku

Kamienica nr Pod Czarnym Niedźwiedziem Hotel zum schwarzen Bär

W Kłodzku przy ratuszu pod numerem 9 znajduje się kamienica Pod Czarnym Niedźwiedziem. Za czasów przed wojennych znajdował się tam Hotel Schwarzer Bär. Do dnia dzisiejszego na ścianie kamienicy znajduje się tam płaskorzeźba misia i stąd te dawne i obecne nazwy.

Kłodzki ratusz i jego okolice

Bramy mostowe na moście Jana Kłodzko

Bramy mostowe górna  istniała  do roku 1904, dolną  rozebrano w  1888roku  Jak straciły znaczenie strategiczne gdzie zostały definitywnie rozebrane. A istniejące fosy i bastiony zamieniono na promenady. Była to część umocnień pierwsze z nich powstały najprawdopodobniej jeszcze w końcu XIII wieku i zastąpiły umocnienia ziemno-drewniane.

Basen w Kłodzku dawny

Miejski basen przy ul. Kusocińskiego zapewne kłodzczanie znają, za czasów swojej świetności z lat 30 ubiegłego wieku prezentował się inaczej jak dziś. Warto powspominać te dawne dzieje.

Zakład Opieki Zdrowotnej w Kłodzku

Kamienica przy ul. Floriana Szarego 4 w Kłodzku – pochodząca z 1906 roku zabytkowa secesyjna kamienica.

Budynek został wzniesiony w 1906 roku w stylu secesyjnym. Na parterze ulokowano łaźnię miejską. Jak wynika z zachowanych reklam, nie było to jedynie zwyczajne miejsce kąpieli, ale kompleksowy zakład wodoleczniczy o nazwie "Mariannenbad Glatz", gdzie wykonywano również zabiegi z użyciem prądu elektrycznego