Żelazno

Park Miniatur Zabytków Hrabstwa Kłodzkiego

Fundacja Pałac Żelazno podjęła się stworzenia wspaniałej atrakcji turystycznej w postaci PARKU MINIATUR ZABYTKÓW HRABSTWA KŁODZKIEGO, w którym to zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć najważniejsze i najpiękniejsze zabytki Kotliny w pigułce bez konieczności pokonywania długich dystansów. Park Miniatur to nie tylko wyjątkowy walor turystyczny, ale również świetne narzędzie do promocji wszystkich zabytków naszego regionu zebranych w jednym miejscu.

 

Pałac Schloss Eisersdorf Żelazno

Pierwotny pałac barokowy, pochodzący z lat 1797-1798, został rozbudowany w stylu neobarokowym (1869-1871) przez Karla Schmidta dla Hugona von Löbbecke. Ponownie był powiększany w 1883 i ok. 1903, remontowany w latach 1970-1978. Murowany, dwuskrzydłowy z cylindryczną wieżą w narożniku południowo-zachodnim,

Wieża widokowa w Żelaźnie

Na szczycie Wapniarki stały wcześniej dwie wieże widokowe wzniesione przez Niemców. Obie zostały zniszczone. Pierwszą wieżę widokową wybudowano w roku 1889, była to wieża drewniana, która w 1925 roku została zniszczona przez piorun. W tym samym roku przez Glatzer Gebirgsverein (pol. Kłodzkie Towarzystwo Górskie)

Dwór von Münchhausenów Żelazno

Eklektyczny pałac, z przewagą neorenesansowych detali wzniesiono w drugiej połowie XIX w. Przebudowany na przełomie XIX i XX w. i prawdopodobnie w drugiej połowie XX w. Budynek murowany z cegły, potynkowany, założony na skomplikowanym rzucie, zbliżonym do litery „L”, trzykondygnacjowy, nakryty niskim czterospadowym dachem.

Wieża mieszkalna Żelazno

Wieża  powstała prawdopodobnie  pod koniec XVw  pierwotnie pełniła funkcję obronną. przebudowana  w 1727 roku. Pełniła funkcję mieszkalną. Obecnie remontowana  w rękach prywatnych. Z znajduje się w centrum Żelazna i widoczna jest  z daleka.

Nepomuceny Nachod

Za Nachodzkim zamkiem przy lipowej alei w kierunku wybiegu dla rogacizny z lewej strony pośród drzew znajduje się kamienny Jan z krucyfiksem w dłoniach a biretem na głowie i aureolą z 5 gwiazdami. Postument z zdobieniami i kolorowymi wykwitami barwy czerwono zielonkawej.

Kamieniołom marmuru "Romanowo"

Obok Romanowa czynny jest największy na ziemi kłodzkiej kamieniołom marmuru. Wydobywa się tutaj też dolomit – węglan wapnia i magnezu używany do wyrobu materiałów ogniotrwałych, w przemyśle chemicznym i w metalurgii jako topnik. Romanowskie złoże dolomitowe nie zawiera domieszek metali ciężkich. Jest nie tylko najczystsze, ale i największe w Polsce.

Kościół św. Marcina w Żelaźnie

Wzmiankowany w 1326, był wzniesiony w 2 poł. XIV w., gruntownie przebudowany w 2 poł. XVII w (wieża 1682) i ponownie w XVIII w., restaurowany w XIX w, remontowany w latach 1963 i 1976-1977. Jest orientowany, murowany, jednonawowy, z niesymetrycznie usytuowanym węższym prezbiterium zamkniętym wielobocznie, nakryty dachami dwuspadowymi i cebulastym hełmem z latarnią na wieży.