Hel

Koniec Mierzei Helskiej.

Półwysep Hel, nazywany też Mierzeją Helską, to wąski skrawek lądu, który ciągnie się od Kępy Swarzewskiej koło Władysławowa ku płd.-wsch., w głąb Zatoki Gdańskiej. Powstanie swoje zawdzięcza działalności prądów, fal morskich i wiatrów, które bez przerwy osadzały piasek na wyłaniającej się z głębi morza mieliźnie. Działo się to ok. 5,5 tyś. lat temu, kiedy Bałtyk znajdował się w fazie Morza Litorynowego.

31 Bateria im. Heliodora Laskowskiego w Helu

31 Bateria im. Heliodora Laskowskiego w Helu – czterodziałowa bateria artylerii nadbrzeżnej kalibru 152,4 mm, ustawiona na cyplu Półwyspu Helskiego, nazywana też "baterią cyplową". Wchodziła w skład Rejonu Umocnionego Hel. W 1939 stanowiła bardzo ważny element polskiej obrony Wybrzeża.

Hel kaszb. Hél, niem. Hela

Hel kaszb. Hél, niem. Hela– miasto i gmina w województwie pomorskim, w powiecie puckim, położone na cyplu Mierzei Helskiej nad Morzem Bałtyckim.

Fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego na Helu

Fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego - fokarium (placówka naukowo-badawcza) Stacji Morskiej zarządzany przez Wydział Biologii, Geografii i Oceanologii Uniwersytetu Gdańskiego znajdujące się w Helu przy Bulwarze Nadmorskim. Fokarium składa się z kompleksu trzech basenów hodowlanych.

Hel - Muzeum Obrony Wybrzeza - Rejon Umocniony Hel

Muzeum Obrony Wybrzeża - w Helu otwarte w roku 2006 eksponuje swoje wystawy w dwu ogromnych, wyremontowanych obiektach dawnej niemieckiej baterii artylerii nadbrzeżnej "Schleswig Holstein". Zainstalowane tu na krótko (przeniesione po oddaniu strzałów próbnych do Francji) trzy działa kalibru 406 mm co odpowiada kalibrowi 16 cali były wykonane dla planowanych przed wybuchem wojny niemieckich pancerników typu "H".