Zieleniec

Panoramy z Zieleńca

Kilka panoram z okolic Zieleńca na Góry Stołowe oba Szczelińce i w dole Łężyce, Duszniki część Podgórza.

Zieleniec niem. Grunwald – dz. Dusznik-Zdroju

Zieleniec (niem. Grunwald) – dzielnica Dusznik-Zdroju, w Górach Orlickich, na wysokości 800-960 m n.p.m.; ośrodek sportów zimowych. Dawniej Zieleniec był samodzielną wsią (niem. Grunwald), uważaną za najwyżej położoną w Sudetach. W Zieleńcu panuje specyficzny mikroklimat (jedyny taki w Polsce) - zbliżony do alpejskiego. W centrum wsi znajduje się zabytkowy kościół św. Anny, w którym sprawują duszpasterstwo o.o. Franciszkanie.

Schronisko PTTK „Orlica”

Schronisko usytuowane jest na wysokości ok. 850 m n.p.m. na wschodnim zboczu Gór Orlickich, w centrum najwyżej położonej wsi w Sudetach. Zieleniec to typowa niegdyś wieś pasterska o rozproszonej zabudowie dzisiaj ważny ośrodek turystyczny i narciarski.

 

Kościół św. Anny Zieleniec

Kościół wybudowany w 1902roku, powstał dzięki staraniom ks. Augustyna Grunda - proboszcza Zieleńca w latach 1890-1918. Został zbudowany z kamieni polnych - eratycznych, w stylu neoromańskim, w miejscu dawnej drewnianej świątyni z XVIII w. Konsekracji kościoła dokonał arcybiskup Pragi, kardynał Leon Skrbeński 4.X.1904 r.


 

Krzyż na cmentarzu w Zieleńcu

Kamienny krzyż z 2 bocznymi figurami usytuowany na cmentarzu obok kościoła św. Anny na Zieleńcu dzielnicy Dusznik zdrój. Datowany 1886 rok.

Krzyż w Zieleńcu

Kamienny usytuowany obok kościoła św. Anny na Zieleńcu dzielnicy Dusznik zdrój.

Nepomucen Zieleniec Duszniki Zdrój II

Kolejny Nepomuk w wewnątrz kościoła św. Anny na Zieleńcu dzielnicy Dusznik Zdrój w półkolistej absydzie za prezbiterium, na przyściennym cokoliku ustawiono drewnianą pomalowana na biało z złoto brązowymi wykończeniami . krucyfiks z prawa dłonią przy piersi, z biretem na głowie bez aureoli

Nepomucen Zieleniec Duszniki Zdrój IV

Na Zieleńcu w dzielnicy Dusznik Zdroju przy drodze głównej z lewej strony znajdziemy kolejnego Nepomucena wkomponowanego w przydrożny krzyż . Jan jest w cokole jako płaskorzeźbiona postać. Całość niedawno odnowiona ze złoceniami. Datowanie 1866 rok.

Nepomucen Zieleniec Duszniki Zdrój I

Przy kościele parafialnym pw. Św. Anny na Zieleńcu dzielnicy Dusznik na cokole kolumny Maryjnej  płaskorzeźbiony wizerunek Jana N. Całość poddana renowacji odnowiono złocenia. Obiekt fundowany przez miejscowych gospodarzy braci Postlerów w roku 1862, a wykonawcą był H. Rasch z Konradowa

Nepomucen Zieleniec Duszniki Zdrój III

Przy schronisku "Orlica" na Zieleńcu dzielnicy Dusznik Zdroju znajdziemy kamiennego Jana na cokole. Z biretem w reku i krucyfiksem przy piersi, bez aureoli. W cokole płaskorzeźby świętych, z przodu palma z tyłu inskrypcja fundatora figury i data 1862.

Płacząca skała pod Torfowiskiem na Zieleńcu

Nieopodal wielkiego torfowiska na Zieleńcu znajduje się wbrew pozorom zwykła skała, latem ciągle mokra poprzez przesączającą się wodą z tego właśnie torfowiska. Zima ma swoje prawa i podczas mrozów wygląda wręcz magicznie, poprzez tworzące się kaskadowo sople. Dojazd z Zieleńca lub z Dusznik do parkingu pod torfowiskiem, na piechotkę asfaltową drogą pod szlabanem 250m.

Rezerwat przyrody Torfowisko pod Zieleńcem zima 2008

Rezerwat został utworzony w 1954 roku zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego . Jest to rezerwat o powierzchni 156,8 ha, utworzony dla ochrony ciekawych i rzadkich gatunków roślin chronionych oraz naturalnych zbiorowisk roślinych. Rezerwat utworzono głównie dla zachowania i ochrony naturalnego torfowiska wysokiego z brzozą karłowatą Betula nana.