Sudety Środkowe

Szrenica 1362 m n.p.m., niem. Reifträger

Szrenica (1362 m n.p.m., niem. Reifträger) – szczyt górski położony w zachodniej części Karkonoszy, w pobliżu granicy państwowej z Czechami, na południe od Szklarskiej Poręby. Doskonały punkt widokowy na Kotlinę Jeleniogórską oraz Góry Izerskie, a także Karkonosze czeskie.

Schronisko PTTK "Jagodna"

Schronisko PTTK "Jagodna" – górskie schronisko turystyczne PTTK położone na wysokości 811 m n.p.m. w Sudetach Środkowych w Górach Bystrzyckich.

Schronisko stoi na rozległej odsłoniętej polanie we wsi Spalona w okolicy Przełęczy Spalonej, przy skrzyżowaniu widokowych dróg: Spalonej Drogi do Bystrzycy Kłodzkiej i Autostrady Sudeckiej do Międzylesia. Przed 1945 r. drogę tę nazywano Autostradą Göringa. Schronisko mieści się w starym, drewnianym budynku.

Schronisko "ORZEŁ" Góry Sowie 915m / Sokolec

Schronisko wybudowane w 1931 r. przez mistrza krawieckiego Juliusa Dintera z Sokolca. Obiekt budowano od końca lat 20. Zakup materiałów budowlanych finansował fabrykant Karl Wiesen z Walimia, który także podarował działkę budowlaną.


Schronisko "Sowa" Eulenbaude, DW "Marysieńka

Pomysłodawcą budowy schroniska  był  przewodniczący walimskiego Towarzystwa Sowiogórskiego (Eulengebirgsverein), fabrykant Karl Wiesen. Dnia 14 VII 1895 r. Schronisko miało kosztować 7000 marek, a pieniądze zamierzano zebrać z dobrowolnych składek, poprzez sprzedaż papierów wartościowych, jak też przez zaciągniecie pożyczki hipotecznej.

Wieża widokowa na Wielkiej Sowie

Budowę Wieży Bismarcka na Wielkiej Sowie (1015m.n.p.m) zainicjowało w roku 1904 Zrzeszenie Towarzystw Gór Sowich na terenie należącym do hrabiego Seidlitza – Sandreckiego, odległym 13 km od Dzierżoniowa. Wieżę zaprojektował architekt Hennning. Budowę sfinansowano ze zbiórek pieniężnych w Dzierżoniowie i okolicy.

Zieleniec niem. Grunwald – dz. Dusznik-Zdroju

Zieleniec (niem. Grunwald) – dzielnica Dusznik-Zdroju, w Górach Orlickich, na wysokości 800-960 m n.p.m.; ośrodek sportów zimowych. Dawniej Zieleniec był samodzielną wsią (niem. Grunwald), uważaną za najwyżej położoną w Sudetach. W Zieleńcu panuje specyficzny mikroklimat (jedyny taki w Polsce) - zbliżony do alpejskiego. W centrum wsi znajduje się zabytkowy kościół św. Anny, w którym sprawują duszpasterstwo o.o. Franciszkanie.

Schronisko PTTK „Orlica”

Schronisko usytuowane jest na wysokości ok. 850 m n.p.m. na wschodnim zboczu Gór Orlickich, w centrum najwyżej położonej wsi w Sudetach. Zieleniec to typowa niegdyś wieś pasterska o rozproszonej zabudowie dzisiaj ważny ośrodek turystyczny i narciarski.

 

Jesień na Szczelińcu Wielkim listopad 2010

Pierwszy  atak zimy przywitałem na wysokości 919 m    gdzie  zima  panowała już bezkonkurencyjnie i  wszystko   było pięknie  oszronione i zabielone białym szaleństwem.  Na szlaku nie liczni  którzy odważyli się tam wybrać. Zapraszam do galerii

Wzgórza Lewińskie

Wzgórza Lewińskie – małe pasmo górskie w południowo-zachodniej części Sudetów Środkowych w południowo-zachodniej Polsce w województwie dolnośląskim.

Narożnik szczyt w Górach Stołowych o wysokości 851 m n.p.m.

Narożnik (niem. Eckstein, w żargonie wspinaczy Narożniak) – szczyt w Górach Stołowych o wysokości 851 m n.p.m. Narożnik leży na południowy wschód od Lisiej Przełęczy, oddzielającej go od masywu Skalniaka. Zbudowany jest z piaskowców ciosowych górnych (najmłodsza warstwa Gór Stołowych), porośnięty lasem świerkowym regla dolnego.

Szczeliniec Wielki niem. Große Heuscheuer, czes. Velká Hejš

To wzniesienie znacie już z niejednej relacji ale w zimowej szacie Szczelinic wygląda przecudnie, wszystko ośnieżone i oszronione szadzią przy minusowej temperaturze, a przy słonecznej pogodzie wygląda to wręcz bajkowo

Szczeliniec Mały 895 m n.p.m.

Szczeliniec Mały (niem. Kleiner Heuscheuer, czes. Mala Hejšovina) - szczyt w Górach Stołowych, tworzący wraz z przylegającym do niego od wschodu Szczelińcem Wielkim jednolity masyw.

Wapniarka albo Bielica - wzniesienie 532 m n.p.m.

Na szczycie Wapniarki stały wcześniej dwie wieże widokowe wzniesione przez Niemców. Obie zostały zniszczone. Pierwszą wieżę widokową wybudowano w roku 1889, była to wieża drewniana, która w 1925 roku została zniszczona przez piorun.

Szczeliniec Wielki

Szczeliniec Wielki dawniej  Strzaskany niem. Große Heuscheuer, czes. Velká Hejšovina – najwyższy szczyt (919 m n.p.m.)

Wielka Sowa 1015 m n.p.m.

Wielka Sowa (niem. Hohe Eule, po 1945 przez krótki okres pol. Góra Sowia  1015 m n.p.m. – najwyższy szczyt Gór Sowich w Sudetach Środkowych z najbardziej zniszczonym ekologicznie drzewostanem w tych górach, należy do Korony Gór Polski; położony jest w Parku Krajobrazowym Gór Sowich.

Wodospady Pośny - wodospad w Sudetach Środkowych w Górach Stołowych

Wodospady Pośny - wodospad w Sudetach Środkowych w Górach Stołowych . położone są na krawędzi piętra środkowego w północno-wschodnim fragmencie stoliwa Gór Stołowych na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych około 1,2 km na północny-wschód od Szczelinca Wielkiego.

Wzgórze Jeźdźca 546 m n.p.m. Szczytna

Na Wzgórzu Jeździec w 1927 r. postawiono kamień upamiętniający wojnę kartoflaną z 1778r. Został on ufun­dowany przez G.G.V. Pomnik wykonany jest z szarego piaskowca, o podstawie prostokątnej (wym. 65 x 85 cm, wys. 120 cm).

Skały Puchacza (730 m n.p.m.) "Mogador"

Skały Puchacza (730 m n.p.m.) - skały piaskowcowe odsłonięte robotami eksploatacyjnymi kamieniołomu w Sudetach Środkowych w Górach Stołowych. Skały usytuowane są na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych na północny wschód od Łężyc, na połdudniowej krawędzi środkowego piętra Gór Stołowych, między Narożnikiem a Urwiskiem Batorowskim.

Wzgórze Szczytnik (589 m n.p.m.)

Wzgórze Szczytnik (589 m n.p.m.), najniższe wzniesienie Gór Stołowych w kształcie płaskiego stoliwa podciętego malowniczymi urwiskami skalnymi z Orlimi Skałkami od południowo-zachodniej strony. Na szczycie znajduje się Zamek Leśna a obok niego punkt widokowy z którego roztacza się panorama na Obniżenie Dusznickie, i miejscowość Szczytna. Na wzgórzu w pobliżu zamku znajduje się kamienna droga krzyżowa wyróżniająca się oryginalnymi płaskorzeźbami z piaskowca osadzonymi w naturalnych skałach.

Zieleniec (niem. Grunwald) – dz. Dusznik-Zdroju

Zieleniec (niem. Grunwald) – dzielnica Dusznik-Zdroju, w Górach Orlickich, na wysokości 800-960 m n.p.m.; ośrodek sportów zimowych. Dawniej Zieleniec był samodzielną wsią (niem. Grunwald).