Złoty Stok

Park Średniowiecznej Techniki Złoty Stok

W sąsiedztwie kopalni złota w Złotym Stoku, powstają drewniane budowle. To park średniowiecznych tortur i techniki. Właśnie tutaj będzie można zobaczyć urządzenia budowlane i górnicze.

Złoty Stok niem. Reichenstein

Złoty Stok (tuż po wojnie Równe niem. Reichenstein, czes. Rychleby) – miasto leżące na Śląsku (Dolnym Śląsku), w województwie dolnośląskim, w powiecie ząbkowickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Złoty Stok.

 

Góra Krzyżowa KAPLICA ŚWIĘTEJ ANNY w Złotym Stoku

Nazwa Góry Krzyżowej związana jest z pracą górników. Pod ustawionym na niej krzyżu modlili się o szczęśliwy powrót z kopalni. Krzyżami upamiętniali także górników, którzy zostali pod ziemią na zawsze, zasypani w chodnikach i szybach. W 1731roku dzierżawca kamieniołomu S. Kachler zbudował tu kaplicę poświęconą św. Annie.

SZTOLNIA KSIĄŻĘCA w Złotym Stoku

Jedna z historii wyjaśnia dlaczego jedna ze sztolni posiada taką nazwę i ma wysokość ok. 2,5 metra i odbiega od ówczesnych standardów. Ponieważ wydobycie każdego metra sześciennego skały jest nieludzką pracą, górnicy wykonywali chodniki o minimalnym, możliwym do przejścia przekroju. W sztolni Książęcej wykonali chodnik....

Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Zwiedzanie rozpoczynamy od Sztolni Gertrudy. Z nazwą sztolni wiąże się następująca legenda. Dawno temu w kopalni złota nastąpił potężny zawał, pod którym zginęło 4 górników. W ówczesnych czasach o podjęciu akcji ratowniczej decydował właściciel kopalni. Często decyzja była okrutna,