Wrocław

XXII Wielka Feta w Szczytnej

Foto relacja z Wielkiej Fety Agroturystycznej w Szczytnej

Konspira przy pl. Solnym

Kościół św. Klary i św. Jadwigi we Wrocławiu

Kościół św. Jadwigi we Wrocławiu wraz z dawnym klasztorem zakonu żeńskiego św. Klary należy dziś do sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej, prowadzących tu Publiczne Gimnazjum oraz Prywatne Żeńskie Liceum Ogólnokształcące.

Hala Targowa przy ul. Piaskowej we Wrocławiu

Hala Targowa we Wrocławiu (właśc. Hala Targowa nr I - niem. Markthalle Nummer 1) - zbudowana według projektu Richarda Plüddemanna i Heinricha Küstera w latach 1906-08. Mieści się przy ul. Piaskowej (Sandstraße), u zbiegu z pl. Nankiera (Ritterplatz) i ul. św. Ducha (Heiligegeiststraße), w bezpośredniej bliskości wyspy Piasek, mostu Piaskowego i najstarszych dzielnic miasta. Hala stanowi cenny zabytek sztuki inżynierskiej.

Uniwersytet Wrocławski

Uniwersytet Wrocławski (UWr) – jeden z osiemnastu państwowych uniwersytetów klasycznych w Polsce z siedzibą we Wrocławiu, kształcący na kierunkach humanistycznych i ścisłych. Powstał pierwotnie w 1702 jako Leopoldina, a w 1945 został przekształcony w uniwersytet polski. Uczelnia swoimi tradycjami odwołuje się do niemieckich uczelni wrocławskich i Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie założonego w 1661. Jest jedną z najważniejszych i najstarszych uczelni we Wrocławiu, na której studiuje blisko 31,6 tysięcy studentów.

Pałac królewski we Wrocławiu

Pałac królewski we Wrocławiu, także pałac Spätgenów we Wrocławiu lub zamek królów pruskich, zespół pałacowy stanowiący od XVIII do XX wieku wrocławską rezydencję pruskich królów z dynastii Hohenzollernów, obecnie siedziba Muzeum Miejskiego Wrocławia (w tym Muzeum Sztuki Medalierskiej).

Cerkiew Świętych Cyryla i Metodego we Wrocławiu

Świątynia znajduje się na Wyspie Piasek, przy ulicy św. Jadwigi. Pierwotnie kościół rzymskokatolicki pod wezwaniem św. Jakuba, został wzniesiony w latach 1686–1690, według projektu architekta Zygmunta Lindera. Poprzednio stała w tym miejscu średniowieczna kaplica pod wezwaniem świętych Józefa, Joachima, Natalii i Adriana, która została w XVII wieku zburzona.

Stary Ratusz we Wrocławiu

Stary Ratusz we Wrocławiu – późnogotycki budynek na wrocławskim Rynku, jeden z najlepiej zachowanych historycznych ratuszy w Polsce, zarazem jeden z głównych zabytków architektonicznych Wrocławia.

Kolegiata Świętego Krzyża i św. Bartłomieja we Wrocławiu

Kolegiata powstała z fundacji księcia Henryka Probusa jako wotum po zakończeniu jego długotrwałego sporu polityczno-kościelnego z biskupem wrocławskim, Tomaszem II, zakończonego jesienią 1287. Na znak ugody obaj adwersarze postanowili ufundować świątynie: Henryk IV Probus – kolegiatę w sąsiedztwie swego zamku

Most kolejowy we Wrocławiu

Kolejowy Most Warszawski rozpięty jest nad kanałami Starej Odry i prowadzi przez niego linia kolejowa Wrocław - Oleśnica. Konstrukcja mostu stalowa kratownicowa, wieloprzęsłowa. Podpory betonowe oblicowane granitem. Wg niemieckiej kilometracji linii,liczonej od stacji Nadodrze, most znajdował się w km 1,55.

MIĘDZYNARODOWE TARGI TURYSTYCZNE WROCŁAW 28 LUTEGO -2015

MIĘDZYNARODOWE TARGI TURYSTYCZNE WROCŁAW 28 LUTEGO -2015

Sky Tower Wrocław

Sky Tower – najwyższy budynek w Polsce w kategoriach wysokość do dachu oraz wysokość do najwyżej położonego piętra. Kompleks mieszkalny, biurowy, handlowo-usługowy i rekreacyjny we Wrocławiu, na osiedlu Południe. Budynki stoją w miejscu rozebranego Poltegoru (między ul. Powstańców Śląskich, Wielką, Gwiaździstą, Szczęśliwą).

Cmentarz oficerów Armii Radzieckiej Wrocław

Cmentarz ten powstał w latach 1945-1947 na powierzchni 5,3 ha , a jego budową w pierwszej fazie zajęły się wyspecjalizowane pododdziały radzieckie. Pierwsze pochówki pochodzą jeszcze z okresu walk o Festung Breslau. W trakcie 3-miesięcznego oblężenia miasta 6 Armia generała Głuzdowskiego poniosła ciężkie straty. Poległo około 8.500 żołnierzy i oficerów..

Niezwykłe podwórko przy Roosevelta we Wrocławiu

Znajdziemy tu postacie lokatorów sąsiednich kamienic jak ich zwierzątka koty i psy, rajskie ptaki egzotyczne ryby , błękit oceanów, dinozaury, własne wiersze dżunglę ukochana drużyna piłkarska – to wszystko znajduje się ścianach otaczających Ośrodek Kulturalnej Animacji Podwórkowej przy Roosevelta na Nadodrzu.

Stary Cmentarz Żydowski we Wrocławiu

Stary cmentarz żydowski we Wrocławiu – kirkut przy ulicy Ślężnej we Wrocławiu. Jego łączna powierzchnia to 4,6 ha, znajduje się na nim około 12 tysięcy nagrobków. Znajdują się tutaj groby Żydów przybyłych z odległych stron, m.in. z Gdańska, Warszawy, Bonn, Hamburga czy Bostonu. Nekropolia jest miejscem szczególnie ważnym dla historyków, jako miejsce pochówku wielu znanych osób nie tylko z Wrocławia, ale i z Europy.

Kotiki afrykańskie z Wrocławskiego ZOO

Kotik afrykański Arctocephalus pusillus – gatunek morskiego ssaka z rodziny uchatkowatych.

9. Dolnośląski Festiwal Dyni we Wrocławskim Ogrodzie Botanicznym

Ogród botaniczny znacie z wcześniejszych moich wypraw do niego ale od strony dyniowej jeszcze go nie widziałem i nie prezentowałem. W końcu i ja się wybrałem na tą imprezę jak i setki innych ciekawskich zobaczenia tych piękności dyniowatych. Co prawda miss imprezy została z deko przygrubowa Truda.

Park Szczytnicki niem. Scheitniger Park Wrocław

Jeden z największych parków Wrocławia zajmujący powierzchnię około 100 ha. Położony jest na wschód od Starej Odry, na terenie dawnej wsi Szczytniki, włączonej w obręb miasta w 1868. Park ma charakter krajobrazowy i duże walory kompozycyjne oraz dendrologiczne (około 400 gatunków drzew i krzewów).

Kościół św. Stanisława, św. Doroty i św. Wacława we Wrocławiu

Kościół pw. św. Stanisława, św. Doroty i św. Wacława - pierwotnie klasztorny augustianów-eremitów, później franciszkański, późnogotycki kościół halowy w południowej części Starego Miasta we Wrocławiu .

Ogród Japoński i Park Szczytnicki we Wrocławiu

Wielki kompleks zielony jakim jest park Szczytnicki to około 100 ha. Promil tego prezentowałem już wcześniej ale skupie się na wydzielonej cześć jakim jest Ogród Japoński powstały w latach 1909-1912 z inicjatywy hrabiego Fritza von Hochberga z Iłowej na potrzeby Wystawy Stulecia w 1913 roku.

Mosty Pomorskie i Elektrownia Wodna Północna we Wrocławiu

Mosty Pomorskie - zespół trzech wrocławskich mostów (Północny, Środkowy i Południowy) łączących północny i południowy brzeg Odry ze znajdującą się pomiędzy nimi Kępą Mieszczańską. Przeprawa z południowego brzegu Odry na Kępę Mieszczańską istniała w tym miejscu już w XIV wieku i związana była z wybudowanymi tu, na południowej odnodze Odry, młynami.

Kładka Słodowa

Most składa się z przęsła głównego nad korytem rzeki (rozpiętość 48 m,  49 m, a nad nurtem rzeki 30,69 m oraz pochylni, schodów i ramp komunikacyjnych, wykonanych z żelbetu, na obu brzegach przekraczanej rzeki.

Most Sikorskiego Władysława

Most Sikorskiego - jeden z wrocławskich mostów na rzece Odrze Południowej, na osi ul. Podwale. Łączy lewy brzeg Odry Południowej (na przedłużeniu ulicy Podwale) z Kępą Mieszczańską.

Mosty Uniwersyteckie

Mosty Uniwersyteckie uległy poważnym uszkodzeniom podczas oblężenia Festung Breslau w 1945 tak, że po naprawie ponownie oddano je do użytku dopiero w 1947. W 1992 konstrukcja mostów przeszła remont generalny. W 2006 r. przeprowadzono remont nawierzchni (w czasie przebudowy ul. Grodzkiej).

Kładka Piaskowa

Kładka Piaskowa to kładka piesza, przerzucona nad Kanałem Młyna Maria. Kładka łączy Wyspę Piasek  z Wyspą Słodową

Most Milenijny-Tysiąclecia Wrocław

Most Milenijny -Tysiąclecia– wrocławski most wantowy (podwieszany) jest mostem drogowym nad Odrą.  Oddany do użytku 29 października 2004 r.  Oryginalna konstrukcja podwieszana (wantowa) podparta na dwóch pylonach.

 

Most Rędziński – wrocławski most wantowy

Most Rędziński – wrocławski most wantowy nad Odrą

Przeprawa będzie przechodziła nad Odrą oraz nad całą Wyspą Rędzińską, Betonowa konstrukcja zawieszona zostanie na jednym 122-metrowym pylonie. Przeprawa będzie miała 612 metrów długości, a razem z dojazdowymi estakadami 1800m. W każdym kierunku kierowcy będą mieli do dyspozycji trzy pasy ruchu. I jest to największy (powierzchniowo) most betonowy na świecie. I bije wszelakie rekordy w Polsce

Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Wrocławskiego we Wrocławiu

Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Wrocławskiego jest najstarszą i największą tego typu instytucją w kraju. Muzeum istnieje od 1814 r. a w swoich kolekcjach posiada wiele unikatowych okazów zwierząt wymarłych i rzadkich. 

 

Mosty Młyńskie we Wrocławiu

Zespół dwóch mostów (Południowy 27,8 m długości i Północny 36,6 m) przerzuconych nad odnogami Odry Północnej (Odra Północna, Kanał Młyna Maria), oddzielającej Wyspę Piasek od prawego brzegu rzeki. 

Most Piaskowy we Wrocławiu

W roku 1861 powstała nowa jednoprzęsłowa nitowana konstrukcja stalowa mostu wg projektu Ernsta Ubera zrealizowanego przez zakłady metalowe Gustava Ruffera. Kratownicowe stalowe dźwigary oparte o przyczółki licowane granitem i klinkierem niosły drewniany pomost. System stalowych kratownic nawiązywał do szesnastowiecznej kratownicy drewnianej.

Bazylika św. Elżbiety Węgierskiej we Wrocławiu

Bazylika pw. św. Elżbiety Węgierskiej we Wrocławiu (zwany Farą Elżbietańską lub kościołem Garnizonowym) – gotycki kościół z wieżą o wysokości 91,46 m przy północno-zachodnim narożniku wrocławskiego rynku, jeden z dwóch dawnych kościołów parafialnych w mieście.

 

 

Katedra św. Jana Chrzciciela w Wrocławiu

Obecna gotycka budowla poprzedzona została przez trzy wcześniejsze. Pierwsza, wzorowana na architekturze czeskiej, pochodziła prawdopodobnie z lat 983-988.

Figura św. Jana Nepomucena w Wrocławiu

Na głównym placu Ostrowa Tumskiego przy placu Kościelnym naprzeciw kościoła św. Krzyża w Wrocławiu znajduje się barokowa figura Św. Jana Nepomucena pochodząca z 1731. Jest to największy pomnik św. na świecie. Wykonana z piaskowca na planie greckiego krzyża o wysokości ponad 9 metrów.

Wrocławski latarnik

Już rok temu zafascynowały mnie palące się z sykiem gazowe latarnie na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu. Światło które wytwarzają mają specyficzną tajemniczą i magiczną barwę. Logiczne jest że same lampy nie zapłoną tu elektronika jest bezsilna. Potrzebny jest do tego Pan Latarnik który spaceruje w czarnej pelerynie z zapalarką w ręce

Wrocław łac. Wratislavia lub Vratislavia niem. Breslau

Wrocław łac. Wratislavia lub Vratislavia lub Budorgis, niem. Breslau– miasto na prawach powiatu w południowo-zachodniej Polsce, siedziba władz województwa dolnośląskiego i powiatu wrocławskiego. Położone w Europie Środkowej na Nizinie Śląskiej, w Pradolinie Wrocławskiej, nad rzeką Odrą i czterema jej dopływami. Jest historyczną stolicą Śląska oraz Dolnego Śląska.

Most Grunwaldzki Wrocław

Most wiszący przez rzekę Odrę o konstrukcji stalowej, nitowanej; elementy nośne wsparte są na pylonach murowanych z cegły i oblicowanych granitem, o wysokości około 20 m.

Oświetlenie gazowe na Ostrowie Tumskiem

Lampa gazowa – lampa, która emituje światło przez spalanie gazu. Efekt świecenia powstaje dzięki znajdującym się w płomieniu, rozżarzonym cząsteczkom węgla, lub żarnikowi w postaci koszulki Auera.

Ostrów Tumski we Wrocławiu

Ostrów Tumski – najstarsza, zabytkowa dzielnica Wrocławia; niem. Dominsel) powstał na obszarze dogodnych przepraw, gdyż Odra między ujściem rzek Oławy na południu, Ślęzy i Widawy na północy – rozgałęziając się na liczne zwężające odnogi utworzyła tu mniejsze i większe wyspy....

Wrocławski most dla zakochanych Most Tumski

We Wrocławiu na Moście Tumskim zakochane pary przypinają do barierek kłódki z wygrawerowanymi imionami, a kluczyki wrzucają do Odry. Ma to zagwarantować trwałość uczucia. Nic dziwnego, że stary most z 1889 roku zyskał sobie miano Mostu Zakochanych.

Krasnoludki są na swiecie!!!

Jasne że są, wystarczy poszukać bo nie tylko funkcjonują w baśniach i opowieściach. Jak wygląda to przyjazna ludziom istota, nie trzeba chyba opisywać każde dziecko o tym wie. Problem już z wytropieniem tych sympatycznych karzełków. Ostatnio spędzony weekend spędziłem właśnie na tropieniu krasnoludków.

Dworzec Główny Wrocław

Budynek dworca powstał w latach 1855-1857 według projektu Królewskiego Budowniczego Kolei Górnośląskich Wilhelma Grapowa. Niemal dwustumetrowy, dwukondygnacyjny gmach był w połowie XIX w. największym dworcem Niemiec. Wzniesiono go w stylu angielskiego gotyku Tudorów. Główne wejście znajduje się w ryzalicie środkowym ujętym dwoma skośnie ustawionymi wieżami i poprzedzonym arkadowym portykiem. Początkowo zwany Centralnym lub Górnośląskim dworzec obsługiwał ruch pasażerski i towarowy.

Ogród Zoologiczny we Wrocławiu 2009

Ogród zoologiczny we Wrocławiu - założony w 1865, jest najstarszym  na obecnych ziemiach polskich i największym (pod względem liczby wystawianych zwierząt) ogrodem w Polsce. Powierzchnia ogrodu to 30 ha.

Motylarnia Miejskiego Ogrodu Zoologicznegowe Wrocławiu

Motylarnia to jedno z pomieszczeń terrarium, w którym można obserwować żywe motyle. Wystrój przypomina tropikalną dżunglę - gąszcz roślin, kolorowe kwiaty, a wśród nich motyle. Nie mają klatek - latają swobodnie wśród zwiedzających.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego, nazywany oazą piękna i spokoju w sercu wielkiego miasta, to "żywe muzeum", a zarazem ośrodek naukowy i dydaktyczny oraz ulubione miejsce wypoczynku wrocławian. Położony jest po północnej stronie katedry Św. Jana Chrzciciela i kościoła Św. Krzyża...

Festiwal Dyni w Ogrodzie Botanicznym Wrocław 2009

11 października już po raz szósty Wrocławianie wzięli udział w Festiwalu Dyni. Święto tego niedocenianego warzywa odbywa się we Wrocławskim Ogrodzie Botanicznym. Jak co roku rozstrzygane były konkursy na: największą, najdziwniejszego kształtu i na kompozycję z dyni. Największa czyt. najcięższa w tym roku ważyła 483 kg!