Wambierzyce

Stacja 59 - Ścięcie św. Jakuba Starszego w Wambierzycach

Wambierzyce Stacja nr 59. Ścięcie św. Jakuba. Kapliczka zbudowana w 1841r. Przebudowana w latach 80 XIX w. ma formę muru z wnęką poprzedzonego portykiem zwieńczonym trójkątnym szczytem. Wewnątrz kaplicy malowidło Antona Borna przedstawiające ścięcie św. Jakuba.

Figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem Wambierzyce

Figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem w Wambierzycach.

Ruchoma Szopka Wambierzyce

W Wambierzycach tradycja budowy ruchomych szopek sięga XVIII wieku, kiedy to w pustelni za kaplicą Matki Bożej Bolesnej zamieszkał Konrad Hilberg. Wyrzeźbił on i uruchomił pierwszą szopkę, która niestety nie zachowała się do dziś. Obecna szopka, pochodząca z 2 poł. XIX wieku, umieszczona jest w budynku u podnóża Kalwarii. Inicjatorem jej budowy był Longin Wittig.

Święta Wilgefortis

Święta Wilgefortis, zwana też Kumernis,Kummernis, Dzielną Dziewicą, Świętą Liberatą – legendarna postać uznawana przez niektóre tradycje ludowe za świętą. Przedstawiana jako ukrzyżowana brodata kobieta zwykle bez jednego buta (cudownie zrzucony). Jeżeli istniała naprawdę, żyła w starożytności w Grecji.

Wambierzyce - Albendorf

Wambierzyce niem. Albendorf, czes. Vambeřice – wieś w Polsce, położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Radków. Ośrodek pielgrzymkowy i turystyczny, zwany śląskim Jeruzalem.

Nowy Świat

Jako łącznik Wambierzyc z Radkowem poza jednymi zabudowaniami obfituje w kapliczki i figury wotywne i poza wcześniejszym Janem Nepomucenem i prześliczne panoramy Radkowa i Broumovské stěny w tle jak i naszego Szczelińca i radkowskiego kamieniołomu

Nepomucen Wambierzyce IV

Na Nowym Świecie  przy drodze prowadzącej z Wambierzyc do Radkowa z prawej strony pomiędzy dwoma lipami, kamienna barokowa rzeźba Jana N. na kolumnie. Kolumna ustawiona na cokole z chronostychem z tyłu datowany na rok 1707.

Sanktuarium Królowej Rodzin Wambierzyce

Bazylika w Wambierzycach - barokowa bazylika znajdująca się w Wambierzycach. Wybudowana została w latach 1715 - 1723. W roku 1936 papież Pius XI nadał kościołowi tytuł bazyliki mniejszej.

Kalwaria Wambierzycka

Szczególny klimat i wyjątkowość nadaje Wambierzycom, jako ośrodkowi kultu religijnego rozległa kalwaria. Pierwsze kaplice wzniesione z inicjatywy Osterberga w 1683 roku ze względu na prowizoryczną formę i użycie drewna jako budulca nie zachowały się do dziś.