Lądek-Zdrój

Kolumna Wotywna Trójcy Świętej

Pomnik Trójcy Świętej w Lądku-Zdroju – barokowa figura wotywna znajdująca się po zachodniej stronie lądeckiego rynku, wykonana w latach 1739 –1742 przez rzeźbiarza Michaela Klahra Starszego. Wyrzeźbiony z piaskowca pomnik ufundował Johann Anton Reichel, lądecki rajca miejski, radca prawny i notariusz, jako wotum za uratowanie części miasta od gwałtownego pożaru, jaki nawiedził Lądek w nocy z 7 na 8 marca 1739.
Michael Klahr Starszy, autor pomnika, z uwagi na zakres niezbędnych do wykonania prac oraz odmienny niż zwyczajowo przez niego stosowane drewno rodzaj tworzywa: kamień, wykonał dzieło przy znaczącym uczestnictwie pomocników.

Arboretum w Lądku Zdroju

Arboretum w Lądku Zdroju założone zostało z inicjatywy Mieczysława Wilczkiewicza (1913-1994) nad potokiem Jadwiżanki na terenie lasów komunalnych w latach 1972-74. Jest jednym z najmłodszych tego typu ogrodów jak również jest najwyżej położonym arboretum w Polsce.

Rogóżka

Rogóżka (niem. Wolmsdorf) – zanikająca wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Stronie Śląskie w górnym biegu części Konradowskiego Potoku w Krowiarkach. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa wałbrzyskiego.

Konradów niem. Konradswalde

Konradów (niem. Konradswalde) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Lądek-Zdrój.  W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa wałbrzyskiego.

Pręgierz Lądek Zdrój

Średniowieczny pręgierz przeniesiony w 1964r. ze wsi Skrzynka, stoi przed ratuszem. Jest to smukła kolumna o wysokości 3,16m na postumencie, zwieńczona uszkodzoną głowicą z kulą.

Dwór w Konradowie

Dwór w Konradowie (niem.: Hof in Konradswalde) - zabytkowy barokowy dwór w Konradowie na ziemi kłodzkiej z końca XVIII wieku.

Jan Nepomucen Lądek Zdrój II

Kamienny  Jan  Nepomucen     z  Lądka Zdroju  przy ul. Wiejskiej, nad  brzegiem Białej Lądeckiej. Wykonany został przez Henryka Klahra (1779-1873), syna Ignacego Klahra   Wykonany jako wotum po odniesionym wypadku  przez  pewnego  rzeźnika który spad razem z  bykiem ze stromego  brzegu. Na  pamiątkę tego wydarzenia umieszczono na cokole   płaskorzeźbę  przedstawiająca głowę wołu i dwa skrzyżowane topory.  Nepomuk   z   krucyfiksem w  prawej dłoni i biretem w lewej bez aureoli  

Lądek-Zdrój niem. Landeck

Lądek-Zdrój niem. Landeck, od 1935 r. Bad Landeck czes. Landek – miasto w woj. dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Lądek-Zdrój. Położone w Sudetach Wschodnich, w dolinie rzeki Białej Lądeckiej.

Kamieniczki z rynku w Lądku Zdroju

Stacja Lądek -Zdrój

Linię przez stację Lądek Zdrój oddano do użytku 14 listopada 1897 roku. Przebiegająca przez Lądek Zdrój linia kolejowa nosiła nazwę "Kolej Doliny Białej Lądeckiej" (Bieletalbahn, Landecker Biele Bahn). Kompleks stacyjny w Lądku Zdroju powstał w obecnym kształcie w 1912 roku (wtedy dworzec został powiększony o swoją zachodnią część). W jego skład wchodzi okazały (największy na całej linii), piętrowy budynek dworca z kasami, poczekalnią i restauracją, przylegająca do budynku drewniana wiata peronowa, szalet i magazyn we wschodniej części stacji. Układ torowy składał się z toru głównego z peronem, dwóch torów bocznych (przy jednym z nich był peron) oraz bocznicy do magazynu.

Ratusz Lądek Zdrój

Ratusz pierwotny wzmiankowany w 1537 r., ustąpił miejsca budowli wzniesionej po 1739 r,, która po pożarach w 1784 i 1804, uległa gruntownej przebudowie w 1872 r. W latach 1986-1987 remontowano obiekt wzmacniając stropy, reperując tynki, dachi instalację wewnętrzną. Prace wykonały Spółdzielnie Rzemieślnicze z Kłodzka i z Ząbkowic. W 1987r. wymieniono pokrycie dachu na blachę miedzianą. Odrestaurowano elewacje

Zakład Przyrodoleczniczy Nowy i Stary Jerzy

 Zakład Przyrodoleczniczy "Nowy Jerzy", wybudowany w wojennych latach 1914-1916 w miejscu kilku starszych zajazdów. Był to na ówczesne czasy bardzo nowoczesny zakład kąpielowy, który do tej pory spełnia w pełni swe funkcje, a wygląd zewnętrzny jak i wnętrz nadal budzi podziw. Znajduje się w nim 58 kabin do kąpieli w wannach i innych zabiegów oraz w holu wejściowym wykonana w 1997 r. pijalnia. Fronton, na którym znajduje się potężny, rzeźbiony herb Lądka oraz ściany budynku ozdobione są wieloma rzeźbami i płaskorzeźbami postaci, zwierząt i symboli związanych z wodą.

 

Zakład Przyrodoleczniczy Wojciech - Lądek Zdrój

Zakład przyrodoleczniczy wybudowany w latach 1678-1679, przebudowany w połowie 1840 r. i w latach 1877-1880. Jest luksusowym ośrodkiem o oryginalnej architekturze, bedący często używany jako wizytówka Lądka Zdrój.

Kościół Ewangelicki - ruiny Lądek Zdrój

Kościół poewangelicki Zbawiciela. Kamienny z 1846 r. (poświęcony 13.08.1848 r.), powiększony 1908r., remontowany w 1919 r. Zbudowany na planie krzyża z półkolistą absydą, jednowieżowy. Obecnie stanowi ruinę po pożarze. Przy kościele stoi neogotycki pomnik z 1866 r., poświęcony ks. Mariannie Orańskiej. Obecny spalony kościół został wybudowany w latach 1924 - 1929r. według projektu architekta Iwana z Zabrza w stylu ekspresjonizmu, nawiązującego do architektury romańskiej.