Kudowa Zdrój

Smażalnia pstrąga i karpia w Kudowie Zdroju

Na terenie naszego gospodarstwa wybudowaliśmy Smażalnie Ryb oraz łowisko. Klimatyczne wnętrze smażalni oraz atmosfera panująca w środku sprawia,że posiłki spożywane u nas są pożywieniem dla ciała jak i dla ducha.

Bukowina Kłodzka

Bukowina Kłodzka niem. Tannhübel – najwyżej położona (750 m n.p.m.) dzielnica Kudowy-Zdroju. Bukowina Kłodzka posiada charakter wiejski, a w przeszłości, jako wieś, była odrębną jednostką administracyjną.

Pstrążna Kudowa-Zdrój

Pstrążna (niem. Straußeney, czes. Stroužné) – dzielnica miasta Kudowa-Zdrój, dawniej osobna wieś.
Miejscowość położona w zachodniej części Gór Stołowych, na wysokości 560 m n.p.m., 7 kilometrów od Kudowy, 2,5 kilometra od czeskiego Machova, w rejonie historycznego czeskiego kątka.

Kościół śś. Piotra i Pawła Brzozowice

Kościół w stylu barokowym, przebudowany w 2 poł. XIX w. i restaurowany w 1913 r. Kościół jest otoczony murem wraz z bramą-dzwonnicą (2-kondygnacyjną).

Źródełko Maryi

W okolicach Kudowy w kierunku na Brzozowice w lesie znajduje się kapliczka z 1887 r. Poniżej kaplicy wypływa źródełko, którego wody uważane są za lecznicze i uzdrawiające W 1830 roku nadleśniczym miejscowych lasów był Ignacy Siegiel.

Staw w Parku Zdrojowym Kudowie Zdroju

Centralnym miejscem Kudowy Zdrój  jest Park Zdrojowy. Założony w XVIII wieku w miejscu wypływania źródeł mineralnych u podnóża góry zwanej Parkową swój najbujniejszy rozkwit notował w latach 20-tych XX wieku.

 

Kościół św. Bartłomieja Apostoła Czermna/Kudowa

Pierwsza wzmianka w źródłach pisamych o kościele św. Barłomieja miała miejsce w 1384 r., ale przyjmuje się, że kościół musiał istnieć wcześniej z uwagi na wcześniejsze informacje o istnieniu tutejszej parafii. 

Kaplica Czaszek w Czermnej

Niewielka barokowa kaplica murowana posadowiona na podstawie kwadratu, usytuowana została pomiędzy kościołem św. Bartłomieja a wolnostojącą dzwonnicą. Ściany i sklepienie wnętrza kaplicy pokrywa ok. 3 tys. ciasno ułożonych czaszek i kości ludzkich....

Ruchoma szopka w Kudowie Zdrój

W starej sudeckiej  chałupie w dzielnicy Kudowy - Czermnej znajduje ruchoma szopka. Budował ja przez około 20 lat Franciszek Stephan, pochodzenia czeskiego, dziadek mieszkającej w tym domu rodziny. Urodził się w Czermnej w 1881 roku.

Park Zdrojowy w Kudowie

Park został założony przez barona von Stillfried z Nowej Rudy, który został właścicielem kudowy w 1787 r. "Błotniste i mokre otoczenie źródła mineralnego zostało wówczas

TKt48-155 przechodzi do przeszłości

Stało to cacko już bez pary, jako zabytek pomnik linii kolejowej 309. Kursowały na tej trasie Kłodzko-Kudowa bo inne miały problemy....

Polska wchodzi do strefy Schengen

Do strefy Schengen przyjęte zostały: Polska, Słowacja, Malta, Czechy, Węgry, Słowenia, Litwa, Łotwa i Estonia. Kontrole na granicach lądowych mają zniknąć w nocy z 20 na 21 grudnia 2007 roku....

Muzeum Żaby Kudowa Zdrój

Pierwsze w Polsce Muzeum poświęcone Żabom we wszelkiej postaci. Muzeum mieści się budynku obok Dyrekcji Parku Narodowego Gór Stołowych