Polanica Zdrój

Kapliczki przydrożne II

Kapliczki i krzyże   przydrożne 

Klasztor "Christus Rex" Polanica Zdrój

Klasztor "Christus Rex" jest domem macierzystym Polskiej Prowincji Zgromadzenia Najświętszych Serc Jezusa i Maryi oraz Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu Ołtarza, założonym w 1927 r. przez Ojców Prowincji Niemieckiej. Od 1947 r. opiekę nad nim przejęli ojcowie polscy przybyli z Francji.

Huta Szkła Gospodarczego Polanica

Huta szkła kryształowego Zbudowana w 1921 r. przez firmę Andreasa Ernsta celem zapewnienia fabrykantowi Franzowi Wittwerowi niezależności od dostawców szkła surowego dla jego szlifierni kryształów (ob. Aleja Zwycięzców 2). Nowoczesny zakład posiadał przestronne hale z trzema 12-donicowymi piecami do wytopu szkła. Od 1925 r. huta dysponowała własną remizą straży pożarnej. Po 1945 r. zakład funkcjonował jako Huta Szkła Gospodarczego „Polanica”, od 1961 r. filia Huty Szkła „Sudety” w Szczytnej. Obiekt rozebrany w 2008 r

Hotel SPA Dr Irena Eris Polanica Zdró

Hotel SPA Dr Irena Eris Polanica Zdrój położony jest w Polanicy-Zdroju i oferuje kryty basen oraz spa i centrum odnowy biologicznej. Na miejscu i w okolicy panują doskonałe warunki do uprawiania aktywności na świeżym powietrzu, w tym jazdy na nartach, turystyki pieszej i rowerowej. W całym obiekcie można bezpłatnie korzystać z WiFi.

 

Szpital Specjalistyczny Centrum Medyczne w Polanicy Zdroju

Hotel Alpejski

Hotel Alpejski w Polanicy-Zdroju to nowy obiekt wybudowany w architekturze alpejskiej.

Sanatorium Uzdrowiskowe Malwa Polanica-Zdrój

Obecnie sanatorium Malwa. W czasach powojennych filia zakładów Zem z Dusznik Zdroju. Przy zakładzie na Bystrzycy Dusznickiej istniała mała elektrownia wodna. oczywiście rozmontowana, do dnia dzisiejszego pozostał jaz spiętrzający wodę.

Ośrodek pod Pawiami

Dom mieszkalny zbudowany w 1. połowie XIX w. jako jeden z budynków „Felicienhütte” – małej, należącej do L. Böhme huty żelaza: z jednym piecem o dwóch paleniskach, w której stosowano napęd kołem wodnym.

Promenada, Pijalnia wód i Park Zdrojowy Polanica Zdroj

Najbardziej reprezentacyjną i najstarszą częścią jest Park Centralny. Główną osią parku jest główna promenada, biegnąca od pijalni ku  górze parku z różanecznikami. Wszystkie części parku urozmaicone są licznymi ścieżkami i alejkami.

Most drogowy Polanica Zdrój

Most drogowy przy ulicy Wojska Polskiego w Polanicy Zdroju w kierunku na Szczytną przed wiaduktem kolejowym. Most został doszczętnie uszkodzony podczas powodzi w 1998 roku. Odbudowana nowa wersje mostu widzimy w stanie obecnym na zdjęciach.

Kapliczka św. Wawrzyńca z Janem Nepomucenem

Kapliczka św. Wawrzyńca z XIX w. stojąca na Górnej Polanicy, przy ul. Zdrojowej.

Ruiny Cmentarza Ewangelickiego w Polanicy

Niedawno  odrestaurowany   z pozostałości   ocalałych pomników utworzono jedną aleję  gdzie pośrodku postawiono  pomnik  ku czci pochowanych tu   niemieckich   ewangelików przed rokiem 1945. Wokół zachował się pierwotny drzewostan dawnego cmentarza   gdzie  możemy jeszcze  zobaczyć  zarysy pomników i fragmenty  nagrobków lub metalowych  części wystających   z ziemi.

Wiadukt kolejowy w Polanicy 11,880km

Wiadukt kolejowy w okolicy Piekielnej Doliny 15,9 km, wznosi się nad rzeką Bystrzycą Dusznicką i lokalną drogą z Polanicy-Zdroju do Szczytnej. W 1910 roku dwa kratownicowe przęsła o konstrukcji parabolicznej w wyniku przebudowy całej linii w celu podwyższenia parametrów technicznych, zostały zastąpione prostymi kratownicami. Wspierają się one na dwóch kamiennych przyczółkach i jednym filarze. Długość całej konstrukcji wynosi 65,9 m, a wysokość w świetle 8,5 m.

Rzeźba niedźwiedzia polarnego w Polanicy Zdrój

Leczniczą moc wody bijącej z polanickiej ziemi znamy nie od dziś docenioną  już w XVI wieku, a od 1828 roku, kiedy to kłodzki kupiec Józef Grolms obudował jedno z pięciu tryskających źródeł i postawił drewniane, prymitywne  łazienki  zdrojowe

Polanica-Zdrój (stacja kolejowa)

Stacja kolejowa położona na linii kolejowej z Kłodzka do Kudowy Zdroju. Znajduje się na niezelektryfikowanej trasie. Obecnie trasa zamknięta dla ruchu osobowego i towarowego...