Kapliczki

Kapliczki przydrożne II

Kapliczki i krzyże   przydrożne 

Kapliczki Tłumaczowa

Kapliczki przydrożne I

Kapliczka – niewielka budowla kultowa, wznoszona przy drogach lub rozdrożach w celach wotywnych, dziękczynnych, obrzędowych itp., w najprostszej formie drewniana skrzynka z obrazem lub rzeźbą – świątkiem Jezusa, Matki Bożej lub świętego zawieszona na drzewie lub słupie. W formie rozbudowanej niewielka forma architektoniczna drewniana lub murowana, czasami mała kaplica.

Kapliczki Radkowa

Stacja 59 - Ścięcie św. Jakuba Starszego w Wambierzycach

Wambierzyce Stacja nr 59. Ścięcie św. Jakuba. Kapliczka zbudowana w 1841r. Przebudowana w latach 80 XIX w. ma formę muru z wnęką poprzedzonego portykiem zwieńczonym trójkątnym szczytem. Wewnątrz kaplicy malowidło Antona Borna przedstawiające ścięcie św. Jakuba.

Figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem Wambierzyce

Figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem w Wambierzycach.

Kapliczki Nowej Rudy i Słupca

Kapliczki   znajdujące sie na terenie  gminy  Nowa Ruda

Kapliczki z terenu Ścinawek

Kapliczki znajdujące się  na terenie  Ścinawek   Dolnej Średniej i Górnej 

Kapliczka domkowa Krosnowice

W Krosnowicach  nieopodal   kościoła  św. Jakuba Apostoła  w  zaroślach w pobliżu    torowiska  znajdziemy tę oto   kapliczkę domkową  

Święta Wilgefortis

Święta Wilgefortis, zwana też Kumernis,Kummernis, Dzielną Dziewicą, Świętą Liberatą – legendarna postać uznawana przez niektóre tradycje ludowe za świętą. Przedstawiana jako ukrzyżowana brodata kobieta zwykle bez jednego buta (cudownie zrzucony). Jeżeli istniała naprawdę, żyła w starożytności w Grecji.

Kapliczka św. Wawrzyńca z Janem Nepomucenem

Kapliczka św. Wawrzyńca z XIX w. stojąca na Górnej Polanicy, przy ul. Zdrojowej.

Źródło Marii w Bardzie

Źródło Maryi  jest miejscem wytchnienia dla wielu pielgrzymów podążających na szczyt kalwarii i  urwiska.  Nad ujęciem  źródlanej wody   zbudowano kamienną kapliczkę  a w środku znajduje się  kamienna cembrowina. Źródełko uchodzi za cudowne.

Kapliczki pokutne

Kapliczka pokutna znajdująca się w Jaszkowej Górnej, przy domu nr 29. Kamienna kapliczka pokutna w piaskowcu z wnęką na szczycie wieńczącą czworoboczny słup. Relikt dawnego prawa karnego, została wkłuta w 1695 roku. Pod wnęką charakterystyczny znak krzyża wpisanego w koło. Słup kapliczki jest osadzony na kole młyńskim.

Kapliczka Matki Boskiej - Szalejów Dolny

Szalejów Dolny  przy moście w kierunku do  kościoła  znajduje się kapliczka  Matki Boskiej datowana  1723 rok.

Kapliczka domkowa Jaszkowa Górna

Przy drodze dojazdowej do zabudowań folwarcznych, znajduje się barokowa kapliczka domkowa poświęcona Matce Boskiej z cebulastym hełmem.

Kapliczka domkowa w Jaszkowej Górnej

Częściowo   odremontowana kapliczka   domkowa znajdująca się  nieopodal kościoła  św. Mikołaja w Jaszkowej Górnej  

Kapliczki przydrożne Starego Wielisławia.

W tej malowniczej  wiosce jest kilkanaście kapliczek  fasadowych  jak i domkowych w niszach których znajdują się wizerunki świętych

Trójca Święta w Szalejowie Dolnym

Trójca Święta  z Szalejowa Dolnego pochodzi z połowy XVIII w. uważane jest za unikat w skali europejskiej. W sposób upersonifikowany przedstawiono tutaj nie tylko Boga Ojca, Syna Bożego, ale i Ducha Świętego, ukazywanego w sztuce symbolicznie jako gołębica.

Źródełko Maryi

W okolicach Kudowy w kierunku na Brzozowice w lesie znajduje się kapliczka z 1887 r. Poniżej kaplicy wypływa źródełko, którego wody uważane są za lecznicze i uzdrawiające W 1830 roku nadleśniczym miejscowych lasów był Ignacy Siegiel.

Drewniana kapliczka

Jest to jedyna  drewniana kapliczka  spotkana przeze mnie  na  naszym  terenie. Znajduje się w okolicach Studziennej przy leśnej drodze.

Kapliczka słupowa w Łężycach

Na  Górnych Łężycach   na  prywatnej posesji w  kierunku Karłowa   po lewej stronie znajduje się  kamienna  kapliczka  wykonana z piaskowca. Wysokości około  2,5m do czasów dzisiejszych  nisza  jest   pusta.