Grzyby

Czarcie koło czarci krąg, krąg czarownic, czarodziejski krąg

Czarcie koło (czarci krąg, krąg czarownic, czarodziejski krąg ang. Fairy Ring, niem. Hexenring) – charakterystyczny, kolisty wzór powstający wśród traw, ściółki leśnej utworzony przez owocniki grzybów. W zależności od mechanizmu powstawania, może mieć kształt zbliżony do okręgu lub jego fragmentów, układu koncentrycznych okręgów, albo pełnego koła.

Nazwa, w większości języków nawiązująca do działalności sił nadprzyrodzonych, ma związek z faktem, iż przez tysiąclecia ludzie nierozumiejący mechanizmu powstawania kręgów przypisywali ich powstawanie czarom.

Soplówka jeżowata Hericium erinaceum

Owocnik - początkowo białawy, żółknący i ochrowobrązowy z wiekiem 10-25 cm średnicy, owocnik  kulisty lub kulistawy, nie rozgałęziony, bokiem przyrośnięty do podłoża,  powierzchnia pokryta długimi na 4-5cm zwisającymi  kocami.
Tremella encephala

Owocnik- średnicy 0,5-2cm, mleczno biały do białaworózowego, półkolisty, mózgowato pofałdowany.


Kisielnica trzoneczkowa [Kisielec trzoneczkowy] Exidia truncata

Owocniki czarne lub brązowoczarne; 20-80 mm średnicy i 10-40 mm wysokości, krążkowate, miseczkowate lub kieliszkowate, z wiekiem nieregularne; rosną w gęstych skupieniach - jednak poszczególne miseczki nie zrastają się ze sobą lub jedynie brzegami; przyrośnięte do podłoża grubym, krótkim trzonkiem; górna powierzchnia miseczek drobno brodawkowana, czarna, błyszcząca, tu tworzone są zarodniki; dolna powierzchnia matowa, nieco jaśniejsza od górnej - płonna

Złotorost ścienny Xanthoria parietina

Dzieżka pomarańczowa Aleuria aurantia

Owocnik- początkowo prawie kulisty, potem nieregularnie miseczkowaty z wiekiem rozpostarty, brzegiem pofalowany i powyginany z pęknięciami. Wewnętrzna strona bardziej jaskrawo zabarwiona, zewnętrzna bledsza, białawo omączona.  Siedzący bezpośrednio na ziemi, barwy  jaskrawo czarwono-pomarańczowej. Średnicy  2-12cm. Powierzchnia gładka.

Grzybomania 2012 - Festyn w Stroniu Wsi

Odwiedziliśmy malowniczą mieścinę, jaką jest Stronie Śląskie. Odbywała się tu impreza grzybowa , która mnie tu ściągnęła. Oczywiście wszystko związane z grzybami , na stoiskach grzybowe potrawy, grzybki z drewna, stoisko nadleśnictwa

Czyreń ogniowy Phellinus igniarius

Owocnik- duży, kopytowaty, w zarysie półkulisty, szerokości 5-40cm,  powierzchnia matowa, szarobrązowa do czarnoszarej i  czarnej, koncentrycznie bruzdowana; brzeg szeroki, obły, barwy cynamonowobrązowej  jasnobrązowej  rdzawej.  Powierzchnia kapelusza bardzo twarda, u starych  owocników głęboko spękana.

Hubiak pospolity Fomes fomentarius

Owocnik-  wieloletni, przyrośnięty bokiem, przeważnie pojedynczy,  nieraz bardzo gruby. W kształcie półkolisty, kopytkowaty. 2- 30/50cm szerokości 2-25cm grubości.  Pokryty twardą skorupowata  powierzchnią, błyszczącą na przekroju, z widocznymi koncentrycznymi strefami kolejnych przyrostów.

Maślak żółty Suillus grevillei

Kapelusz - 3-15cm średnicy; początkowo o kształcie półkulistym, stożkowatym, a później spłaszczony i poduchowaty; barwy złocistożółtej z odcieniem pomarańczowobrązowym lub żółtobrązowy; skórka gładka, naga i lepka; w czasie deszczu bardzo lepka, śluzowata i mazista, natomiast matowa w czasie suszy; brzeg ostry, początkowo podwinięty.
        

Wykwit piankowaty Fuligo septica

Gromada: śluzorośla- Myxomycota, klasa: śluzowce- Muxomycetes; płaski do lejkowatego, niemal zawsze ze szpiczastym garbkiem, czerwonobrązowy, pokryty srebrzystą warstwą szronu; średnica 3-8 cm.


Borowik szlachetny Boletus edulis

Owocnik-  6-25 cm średnicy; u młodych owocników białawy, potem piaskowy,  jasnobrązowy do ciemnobrązowego, czasem z odcieniem karminowym; najpierw półkulisty, później wypukły, poduchowaty; skórka kapelusza sucha, gładka, matowa, nie oddziela się od miąższu (wyjątkowo u starych okazów); powierzchnia gładka lub pomarszczona; podczas wilgotnej pogody i u starych egzemplarzy jest lepka.

Maślak zwyczajny Suillus luteus

Owocnik - 40 do 150 mm średnicy; początkowo o kształcie półkulistym, a później spłaszczonym, poduchowato wypukłym z lekkim garbkiem, do rozpostartego; brzeg ostry, u młodych okazów podwinięty; barwy brązowożółtej


Złotak złotopory Aureoboletus gentilis

Owocnik- młody półkolisty, potem spłaszczony, barwy różowawej do karminowoczerwonawej, lub brązowoczerwonej. średnicy 2-6cm. Podczas suszy powierzchnia lepka ale bez śluzu, w wilgotnych porach śliski. Skóra dająca się oddzielać od miąższu. Miejsca uszkodzone wybarwiają się na czerwonawo.

Wrośniak szorstki Trametes hirsuta

Owocniki- przyrośnięte bokiem, półkuliste do nerkowatych, pojedyncze lub zrośnięte po kilka w dachówkowate skupienia. Górna powierzchnia szczeciniasto-filcowato owłosiona- włoski 4-5.5 mm, biaława z wiekiem ciemnieje i łysieje, szara, popielata, może być zieleniejąca glonów. Powierzchnia nierówna, koncentrycznie pręgowana lub żłobkowana, brzeg ostry lub tępy; nierówny, falisty, karbowany, zwykle ciemniejszy.

Rycerzyk czerwonozłoty Tricholomopsis rutilans

Owocnik - od 4 do 15 cm średnicy; żółtawy lub winnoczerwony; we wczesnym stadium wypukły, potem rozpłaszczony a nawet wywinięty, zazwyczaj z małym garbkiem na środku; purpurowoczerwone łuseczki koncentrują się w środku, powodując widoczne natężenie barwy; w dotyku filcowaty.


 

 

Podgrzybek brunatny Xerocomus badius

Owocnik- mniej lub bardziej kasztanowobrązowy, z wiekiem jaśniejszy płowobrązowy 3-10(15)cm średnicy, wypukły, z wiekiem rozpostarty, powierzchnia sucha, matowa, filcowata, podczas wilgotnej pogody lepki.

Pniarek obrzeżony Fomitopsis pinicola

Owocniki - zdrewniałe, kopytowate, bocznie przyrośnięte do podłoża; do 30 cm średnicy; zewnętrzna strona owocnika jasnobrązowa do pomarańczowobrązowej, błyszcząca, z wiekiem staje się ciemnobrązowa lub prawie czarna i matowa. 

Kolczakówka piekąca [kolczakówka kroplista] Hydnellum peckii

Owocnik- maczugowaty za młodu lub kulisty, poźniej troche lejkowaty i nieco koncentrycznie pręgowany, końcu wklęśnięty pośrodku, powierzchnia biała i z krwistoczerwonymi kroplami wodnistej wydzieliny, z wiekiem rdzawobrązowa i ciemniejąca do brązowoczarnego, guzkowata, bruzdowana z odstającymi zaostrzonymi łuskami, w miejscach uciśniętych powoli czernieje.

Czasznica workowata Handkea excipuliformis

Owocniki– duże, wyraźnie rozdzielone na rozszerzoną górną część z glebą i płonną, węższą podstawę, maczugowate, buławkowate, rzadziej odwrotnie gruszkowate, wysokości od 80 do 150 mm. Młody owocnik barwy białawej, przechodzący z czasem w kolor ochrowy, na starość jasnobrązowy. Powierzchnia pofałdowana i pomarszczona. Skórka, wysychając, staje się pergaminowa, po czym rozrywa się, rozsiewając zarodniki.
 

 

Węgliniec 2008

Kolejne  Mistrzostwa Europy w Zbieraniu grzybowy  uważam za zakończone. Impreza kultowa i  każdy grzybiarz powinien w niej uczestniczyć. Jak co roku atrakcji co niemiara po prostu trzeba tam być

Tęgoskór cytrynowy [Tęgoskór pospolity] Scleroderma aurantium

 

Owocnik - kulisty, owalny lub bulwiasty, duży, do 15 cm średnicy, trzon szczątkowy w postaci pęku białawych strzępek; w różnych odcieniach koloru żółtego, brązowego, pomarańczowego lub cytrynowego; powierzchnia spękana na duże poletka i często z odstającymi łuskami.
Okrywa gruba, do kilku

Rycerzyk oliwkowożółty [R. ozdobny] Tricholomopsis decora

 

Owocnik- 3-10 cm średnicy; żółty, złotawy lub oliwkowożółty, pokryty ciemniejszymi, drobnymi, filcowatymi, brązowawozłotymi łuseczkami, gęsto ułożonymi tylko w części centralnej, rzednącymi ku brzegom kapelusza; brzeg podwinięty, u starszych okazów powyginany; młody kapelusz tępo stożkowaty, potem wypukły, w końcu rozpostarty, a nawet wklęsły w środku.

 

Goryczak żółciowy Tylopilus felleus

 Owocnik – jasnobrązowy, płowobrązowy, szarobrązowy, matowy, zamszowaty, wilgotny słabo śluzowaty; 50-150(200) mm średnicy, początkowo półkulisty, potem wypukły i rozpostarty. barwy brązowej z odcieniami szarego, płowego i nutką fioletu.

Krowiak aksamitny Paxillus atrotomentosus

Owocnik - jasnobrązowy, ochrowy, rdzawobrązowy do ciemnobrązowego, duży, 5-30 cm średnicy, młody wypukły, lejkowaty, także może być muszlowaty lub językowaty z bocznym trzonem, powierzchnia aksamitna, matowa, sucha, z wiekiem popękana, brzeg długo podwinięty.

Czternaste Święto Grzybów !!! w Węglińcu

Kolejna kultowa grzybowa impreza zakończyła się. Co tu dużo opisywać, kto był ten wie, jak było fajnie. Tym razem mieliśmy sporo czasu na pogawędki w wspólnym gronie, jak i czas na grzybobrania. Wieczorne biesiady przy grillu i kosztowanie naszych grzybowych wynalazków- niezapomniane, a smaki bezcenne.

Muchomor zielonawy [Muchomor sromotnikowy] Amanita phalloides

Owocnik- o średnicy 15cm, początkowo półkolisty do dzwonkowo-łukowaty później rozpostarty, oliwkowozielony, żółtozielony, brudnozielonkawy srodkiem ciemniejszy z wiekiem płowieje, (może być biały w postaci odmiany.....

Muchomor czerwieniejący, muchomor czerwonawy Amanita rubescens

Owocnik - do 15 cm średnicy; jasnobrązowy, ochrowobrązowy, zazwyczaj mniej lub bardziej czerwony, brązowawoczerwony; kapelusz pokryty delikatnymi białożółtymi lub różowymi łatkami, zwykle dość drobnymi i koncentrycznie ułożonymi; powierzchnia wilgotna jest nieco lepka, poza tym sucha; półkulisty, potem wypukły, szeroko parasolowaty.


Borowik szatański Boletus satanas

Kapelusz- 6-25 cm średnicy; popielaty, szary, siwy, u dojrzałych owocników z odcieniem żółtawym, zielonkawym, po naciśnięciu brązowoochrowy; młody zawsze półkulisty do wypukłego, później często powyginany i spłaszczony; gruby; skórka sucha, matowa, nieco zamszowa, później gładka....

Czernidłak kołpakowaty Coprinus comatus

Kapelusz: wysokości 5-12 cm, walcowaty, za młodu czysto biały, później białawy na szczycie ochrowobrązowy z białawymi, grubymi, odstającymi, dachówkowato ułożonymi łuskami , dojrzały z wywiniętym brzegiem, dzwonowaty. Podczas dojrzewania kapelusz od brzegu barwi się na czerwonawo, później czernieje i ścieka jak atrament.

Soplówka jodłowa Hericium flagellum

Owocnik- biały, kremowy, z wiekiem do ochrawego; z licznymi rozgałęzionymi, wielokrotnie gałązkami tworzącymi w zarysie nieregularnie kulistą bryłę, odgałęzienia z licznymi, cienkimi grzebieniasto zwisającymi, długimi kolcami, krzaczasty; do 30 cm średnicy.

 

Purchawica olbrzymia Langermannia gigantea

Owocnik- kulisty nieco spłaszczony, bardzo duży, do 100-600 mm średnicy, biały, osłona zewnętrzna (egzoperydium) cienka, młode owocniki białe, z wiekiem jasnoochrowe do jasnobrązowego, osłona wewnętrzna (endoperydium) cienka, papierowata, biała, z wiekiem ciemnieje, szarożółtawe do brudnobrązowego.

Muchomor czerwony Amanita muscaria

Owocnik - czerwony lub pomarańczowy, pokryty białymi plamkami; w stadium młodocianym pojawia się jako biała kulka, wkrótce rozwija się w kapelusz 5-15 cm średnicy; biala osłona rozpada się na białe płatki.......

Wachlarzowiec olbrzymi Meripilus giganteus - flagowiec olbrzymi

Owocnik - bardzo duży, składający się z wielu połączonych u podstawy, dachówkowato ułożonych kapeluszy, cały owocnik może osiągać 15-45 kg wagi i średnicę ponad jednego metra....

Smardzówka czeska Ptychoverpa bohemica

Owocnik - główka ochrowobrązowa, w dole jaśniejsza, dzwonkowata, z długimi, wąskimi, falistymi, mniej więcej pionowymi żeberkami, wolna. Trzon - wielkości 6-14 1,5-3 cm; białawy lub ochrowy,  początkowo pełny, potem pusty......

Płomiennica zimowa [Zimówka aksamitnotrzonowa] Flammulina velutipes

Owocnik - pomarańczowożółty, miodowożółty do brązowawożółtego, w centrum ciemniejszy, 2-12 cm, młody wypukły, potem spłaszczony, stary powyginany. Powierzchnia gładka, lekko przyprószona, w czasie wilgoci silnie śluzowata i błyszcząca. Brzeg jaśniejszy

Koszarawa / Bystra

W malowniczej miejscowości Koszarawa – Bystra spotkali się członkowie Stowarzyszenia Darz Grzyb. Przybyli z wielu zakątków Polski nawet odległych.

Czeremszaki w kotlince

To że znajome tylko wirtualnie przedszkolaki które malowały grzybki przyjechały do naszej Kotlinki na zielona szkołę do Długopola Zdrój, więc postanowiłem się z nimi spotkać, co prawda tylko na chwilkę bo jechaliśmy dalej na biwak pod namioty z 4b