Twierdze i warownie

Fortyfikacje Kłodzka - historia, ochrona, zagospodarowanie

W ostatnią sobotę 25  lutego  br.  buszowalismy po Kłodzkiej Twierdzy dzięki uprzejmości Akademii Przygody
Stowarzyszenia z siedzibą w Twierdzy Kłodzkiej. Jest to cykl spotkań zatytułowany "Fortyfikacje Kłodzka - historia, ochrona, zagospodarowanie" tym razem tematem przewodnim było "Donżon ostatni bastion obrony"

VIII Dni Twierdzy Kłodzkiej 2013

Foto   relacja   z   VIII Dni Twierdzy Kłodzkiej

Bramy mostowe na moście Jana Kłodzko

Bramy mostowe górna  istniała  do roku 1904, dolną  rozebrano w  1888roku  Jak straciły znaczenie strategiczne gdzie zostały definitywnie rozebrane. A istniejące fosy i bastiony zamieniono na promenady. Była to część umocnień pierwsze z nich powstały najprawdopodobniej jeszcze w końcu XIII wieku i zastąpiły umocnienia ziemno-drewniane.

31 Bateria im. Heliodora Laskowskiego w Helu

31 Bateria im. Heliodora Laskowskiego w Helu – czterodziałowa bateria artylerii nadbrzeżnej kalibru 152,4 mm, ustawiona na cyplu Półwyspu Helskiego, nazywana też "baterią cyplową". Wchodziła w skład Rejonu Umocnionego Hel. W 1939 stanowiła bardzo ważny element polskiej obrony Wybrzeża.

Fort Gerharda Świnoujście

Fort Gerharda, zwany również Fortem Wschodnim – jeden z fortów Twierdzy Świnoujście. Położony jest we wschodniej części Świnoujścia, w dzielnicy Warszów, na wyspie Wolin, w pobliżu latarni morskiej.

Grupa Warowna Dobrošov (Dělostřelecká tvrz Dobrošov) Ścieżka dydaktyczna

Ścieżka rozpoczyna się obok bunkra artyleryjskiego Zelený nad wsią Dobrošov i stopniowo biegnie pomiędzy ufortyfikowanymi obiektami, w których umieszczono tablice informacyjne informujące o historii budowy umocnień przygranicznych z 1938 roku.

Zamek Homole

Zamek Homole – ruiny zamku na wzniesieniu Gomoła (733 m n.p.m.) na Wzgórzach Lewińskich, ponad przełęczą Polskie Wrota (ziemia kłodzka, Sudety Wschodnie).

Brama św. Teresy Theresientorw Kłodzku

Fort na Owczej Górze miał za zadanie uniemożliwić ostrzelanie Twierdzy Głównej ze szczytu wzniesienia, a także ułatwić obserwację wysuniętych północno-wschodnich przedpól i poprawić kontrolę drogi w kierunku Wrocławia.

Fort Karolaniem. Blockhaus, Fort Carl

Pozostałości fortu na Górze Ptak Fort pochodzi z  1790 r., z rozkazu króla Prus Fryderyka Wilhelma II jako niewielką strażnicę na granicy Prus i Austrii z kilkuosobową załogą.

Twierdza Kłodzka zachodnia część

Twierdza kłodzka to potężna fortyfikacja z setkami metrów fos zakamarków szańców i innych fortyfikacyjnych niespodzianek. Dotarcie do serca twierdzy jest niemożliwe, samo przedzieranie się przez fosy bez obstrzału jest uciążliwe i wymaga specjalistycznego sprzętu a co dopiero pod gradem kul

Wieża mieszkalna Żelazno

Wieża  powstała prawdopodobnie  pod koniec XVw  pierwotnie pełniła funkcję obronną. przebudowana  w 1727 roku. Pełniła funkcję mieszkalną. Obecnie remontowana  w rękach prywatnych. Z znajduje się w centrum Żelazna i widoczna jest  z daleka.

Fort Owcza Góra w Kłodzku Mała twierdza

Oddalony fort pomocniczy Twierdzy Kłodzko będący systemem obronnym z okresu XVII i XVIII wieku. Fort położony jest  nad prawym brzegiem Nysy Kłodzkiej, na południowo-zachodnim zboczu Owczej Góry....

Twierdza Kłodzko niem.Festung Glatz

Jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków Dolnego Śląska i charakterystyczny punkt Kłodzka.Pierwsza wzmianka o istnieniu grodu na górze zwanej Forteczną lub Zamkową pochodzi z relacji czeskiego kronikarza Kosmasa z roku 981.

Fort na Owczej Górze w Kłodzku.

Fort na Owczej Górze stanowił oddalony fort pomocniczy Twierdzy Kłodzko. Składał się z dwóch dużych koron: Korony Niskiej i Korony Wysokiej. Korona Niska miała system kleszczowy oraz narys zwany moguncko-würzburskim, charakteryzujący się cofniętymi barkami bastionów, równoległymi lub prawie równoległymi do ich czół.