Kolumny Maryjne

Kolumna Matki Boskiej Szkaplerznej Radków

W drugiej połowie XVII wieku na Ziemi Kłodzkiej szalała epidemia zarazy. Wydarzenie to upamiętnia wotywna kolumna Maryjna z 1680 roku. Jest to kamienna kolumna z figurą Matki Boskiej w koronie, trzymającej na lewej ręce Dzieciątko Jezus. Całość otoczona jest ozdobnym kamiennym murkiemdatowana na  1680 rok

Kolumna Maryjna Nová Ves

Kolumna  Maryjna  we Czeskiej  wiosce  Nová Ves  poświęcona bohaterskiemu żołnierzowi który zginął  w  I  Wojnie Światowej.  "Aby Otto pozostał w naszej  pamięci  Mario   módl    się za nim"    

Nepomucen i Kolumna Maryjna Jawiszów

Nepomucen z Jawiszowa   charakteryzuje się  jaskrawą kolorystyką pewnie  jakiś miejscowy  artysta dobrał kolory. pozostawiam to bez komentarza. Jan na  wysokim cokole  z  krucyfiksem i palną na prawym przedramieniu  z bietem na głowie. Figura św. Jana stała dawnej na moście została przeniesiona na obecne miejsce w 1988 roku.


W tej samej miejscowości znajdziemy ciekawą  barokową   kolumnę Maryjną

Pałac Biechów

Barokowy zespół dworski : pałac, kaplica i budynki gospodarcze spłonęły w 1854 r. Pałac odbudowano i powiększono w latach 1856-1863. Renowację i rozbudowę przeprowadzono w 1904 r. Manfred Matuschke - ostatni właściciel - opuścił Biechów w lutym 1945 roku uciekając przed zbliżającą się linią frontu. Obecny, neorenesansowy pałac zaprojektowany został przez wrocławskiego architekta Karla Lüdecke.

Kolumna Maryjna Międzylesie

Kolumna Maryjna stoi w centrum miasta, na trójkątnym, wydłużonym rynku. Kolumna zwieńczona jest toskańską głowicą, na której ustawiono figurę Marii z Dzieciątkiem. Wokół kolumny, na cokole umieszczono figury świętych: Wacława, Benedykta, Huberta, Michała Archanioła. Kolumna została ufundowana przez hr. von Althanna w 1698 r.

Kolumna wotywna Trójcy Świętej

Barokowa kolumna wotywna Świętej Trójcy stojąca na obecnym pl.Wolności powstała w 1736 r. a jej fundatorem był bystrzycki radny Kasper Rudolf Kleinwachter. Wykonawcą tejże kolumny był pochodzący z Kamieńca Anton Jörg. Wśród figur rozpoznajemy m.in. św. Floriana i Jana Nepomucena

Barokowa Kolumna Maryjna Broumov

Na rynku w centrum Broumova   znajduje się dobrze  zachowana  odrestaurowana  Barokowa Kolumna Maryjna.

Kolumna św. Anny Radków

W  Radkowie  przy ulicy Polnej znajduje się kolumna z św. Anną.

Nepomucen Nowa Łomnica

Kamienna barokowa kolumna z figurą Maryjną. Na cokole płaskorzeźbione postaci świętych, wśród  nich  na froncie  Jan Nepomucen. Nepomuk z krucyfiksem w prawej dłoni  opartym   na ramieniu z palmą w lewej.  Całość pomalowana  w niebieskawo fioletowe odcienie 

"Rokokowa Grupa Rzeźbiarska tzw. "figura morowa" w Lubomierzu

"Rokokowa Grupa Rzeźbiarska tzw. "figura morowa" upamiętniająca 898 ofiar epidemii, która nawiedziła miasto w roku 1613, ufundowana na pocz. XVIII w. przez rodzinę Tannerów.

Kolumna Maryjna Lubomierz

Kolumna Maryjna stojąca na trawniku przed budynkiem plebani przy  kościele Wniebowzięcia NMP i św. Maternusa

Figura Maryi z Dzieciątkiem Ząbkowice Śląskie

Figura Maryi z Dzieciątkiem na moście nad strumieniem o nazwie "Potok Zatoka" w ciągu ulicy Ziębickiej.

Nepomucen Zieleniec Duszniki Zdrój I

Przy kościele parafialnym pw. Św. Anny na Zieleńcu dzielnicy Dusznik na cokole kolumny Maryjnej  płaskorzeźbiony wizerunek Jana N. Całość poddana renowacji odnowiono złocenia. Obiekt fundowany przez miejscowych gospodarzy braci Postlerów w roku 1862, a wykonawcą był H. Rasch z Konradowa

Figura Św.Trójcy w Henrykowie

Kolumna Maryjna Pieta w Szalejowie Górnym

W pobliżu kościoła znajduje się  kamienna  kopia drewnianej piety znajdującej się w kościele,  czyli figury  Matki  Boskiej  Bolejącej  z  ciałem  zmarłego  Syna  na kolanach. Powstała na początku XVIII wieku.

Kolumna Maryjna w Starkowie

Kamienna kolumna maryjna wyobrażająca Matkę Boską Bolesną (MB Wielisławską) z sanktuarium z pobliskiego Starego Wielisławia.

Kolumna Maryjna w Lewinie Kłodzkim

Kolumna z postacią NMP trzymającą małego Jezusa, stojąca w południowo-zachodnim narożniku placu

Kolumna Trójcy Świętej w Kłodzku

Kolumna z Trójcą Świętą z 1739 r. w Kłodzku

Barokowa kolumna Maryjna Boguszyn

Barokową kolumnę postawił Ignatz Ilgner, rajca kłodzki. Według pierwszej wersji dziękował w ten sposób za ocalenie z wypadku drogowego, według drugiej zaś - znacznie bardziej znanej - za nieoczekiwane wycofanie się stąd wojsk pruskich, które dotarły na przełęcz 9 stycznia 1741

Barokowa wotywna figura Matki Boskiej Zwycięskiej w Szczytnej

Pokonując 28 stopni schodów  kościelnych,   przed  bramą  prowadzącą na dziedziniec  kościelny, po prawej stronie na wysokiej  skarpie  obwarowanej murem znajduje się kolumna Maryjna.