Ogrody botaniczne parki rezerwaty

Kotiki afrykańskie z Wrocławskiego ZOO

Kotik afrykański Arctocephalus pusillus – gatunek morskiego ssaka z rodziny uchatkowatych.

9. Dolnośląski Festiwal Dyni we Wrocławskim Ogrodzie Botanicznym

Ogród botaniczny znacie z wcześniejszych moich wypraw do niego ale od strony dyniowej jeszcze go nie widziałem i nie prezentowałem. W końcu i ja się wybrałem na tą imprezę jak i setki innych ciekawskich zobaczenia tych piękności dyniowatych. Co prawda miss imprezy została z deko przygrubowa Truda.

Palmiarnia w Lubiechowie Książ Wałbrzych

W okolicy zamku Książ w latach 1911 -1914 z polecenia księcia na Pszczynie i Książu Jana Henryka XV von Pless, spadkobiercy fortuny Hochbergów (właściciela jednego z największych majątków ówczesnej Europy) wybudowana została palmiarnia.

Wojsławice jesienią.

Jesień zawitała    i do Wojsławickiego arboretum, śliczne  przebarwione liście   i  kwitnące jesienne  kwiaty   coś   pięknego dla duszy   zwłaszcza jak jest  słoneczny dzień  zapraszam do  galerii foto

Ogród Japoński i Park Szczytnicki we Wrocławiu

Wielki kompleks zielony jakim jest park Szczytnicki to około 100 ha. Promil tego prezentowałem już wcześniej ale skupie się na wydzielonej cześć jakim jest Ogród Japoński powstały w latach 1909-1912 z inicjatywy hrabiego Fritza von Hochberga z Iłowej na potrzeby Wystawy Stulecia w 1913 roku.

Rezerwat przyrody Muszkowicki Las Bukowy

Rezerwat obejmuje fragment ocalałego pierwotnego lasu bukowego, porastającego niegdyś Sudety i Przedgórze Sudeckie. Niektóre  buki   mają  po 250lat i  metr średnicy.  Oprócz buków występują tu dęby bezszypułkowe, jawory, wiązy górskie i lipy drobnolistne.

ZOO Safari w mieście Dvůr Králové nad Labem

Niby zwyczajne ZOO a może nie, ZOO Safari w mieście Dvůr Králové nad Labem Nastawione jest przede wszystkim na hodowlę zwierząt afrykańskich. ZOO w Dvůr Králové nad Labem jest jedynym w Środkowej Europie i 13 na kontynencie europejskim oraz 35 na świecie

Wizyta u Surykatek

Surykatka Suricata suricatta – gatunek drapieżnego ssaka z rodziny mangustowatych, jedyny przedstawiciel rodzaju Suricata. A że to przemiłezwierzątko jest aktywne za dnia, więc bez problemu można siedzieć przy wybiegu i podglądać jak jest aktywna i nie zmordowana w poszukiwaniu pożywienia jak i podczas zabawy.

Ogród Zoologiczny we Wrocławiu 2009

Ogród zoologiczny we Wrocławiu - założony w 1865, jest najstarszym  na obecnych ziemiach polskich i największym (pod względem liczby wystawianych zwierząt) ogrodem w Polsce. Powierzchnia ogrodu to 30 ha.

Motylarnia Miejskiego Ogrodu Zoologicznegowe Wrocławiu

Motylarnia to jedno z pomieszczeń terrarium, w którym można obserwować żywe motyle. Wystrój przypomina tropikalną dżunglę - gąszcz roślin, kolorowe kwiaty, a wśród nich motyle. Nie mają klatek - latają swobodnie wśród zwiedzających.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego, nazywany oazą piękna i spokoju w sercu wielkiego miasta, to "żywe muzeum", a zarazem ośrodek naukowy i dydaktyczny oraz ulubione miejsce wypoczynku wrocławian. Położony jest po północnej stronie katedry Św. Jana Chrzciciela i kościoła Św. Krzyża...

Maczuga Herkulesa

Maczuga Herkulesa – zbudowana z twardych wapieni skalistych maczuga skalna znajdująca się w Pieskowej Skale na obszarze Ojcowskiego Parku Narodowego.

Ojcowski Park Narodowy - Jaskinia Łokietka

Ojcowski Park Narodowy, utworzony w 1956, jest jednym z 23 parków narodowych w Polsce. Znajduje się on w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim. Położony jest na obszarze 4 gmin: Skała, Jerzmanowice-Przeginia, Wielka Wieś, Sułoszowa. Obejmuje część Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej – Dolinę Prądnika i Dolinę Sąspowską wraz z przyległymi częściami wierzchowiny jurajskiej. Jest najmniejszym z polskich parków narodowych. Jego symbolem jest nietoperz.

Zamek w Ojcowie

Zamek w Ojcowie – położony na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego, w centrum Ojcowa, był zamkiem warownym wzniesionym przez Kazimierza Wielkiego w II połowie XIV wieku. Obecnie zachowały się jedynie jego ruiny.

Festiwal Dyni w Ogrodzie Botanicznym Wrocław 2009

11 października już po raz szósty Wrocławianie wzięli udział w Festiwalu Dyni. Święto tego niedocenianego warzywa odbywa się we Wrocławskim Ogrodzie Botanicznym. Jak co roku rozstrzygane były konkursy na: największą, najdziwniejszego kształtu i na kompozycję z dyni. Największa czyt. najcięższa w tym roku ważyła 483 kg!

Arboretum w Kórniku

Arboretum w Kórniku - największe i najstarsze arboretum w Polsce. Zostało założone w 1. połowie XIX wieku przez Tytusa Działyńskiego i jego syna Jana. Na powierzchni ponad 40 ha znajduje się w ok. 3 tys. gatunków drzew i krzewów, w tym wiele egzotycznych.

Ogród japoński -Jarków / Lewin Kłodzki

Ogród japoński w Jarkowie – ogród w tradycyjnym stylu japońskim o powierzchni około 1000 m2, położony we wsi Jarków w gminie Lewin Kłodzki, w województwie dolnośląskim.

Arboretum w Wojsławicach

Arboretum w Wojsławicach – ogród dendrologiczny na terenie Wojsławic (przysiółek Niemczy) w woj. dolnośląskim. Od 1988 filia Ogrodu Botanicznego we Wrocławiu. Znane z bogatego zbioru rododendronów i rzadkich drzew iglastych.

Kolorowe jeziorka w Rudawach Janowickich

Kolorowe jeziorka w Rudawach Janowickich to trzy/cztery sztuczne stawy u podnóża Wielkiej Kopy (871 m n.p.m.), powstałe w miejscu wyrobisk dawnych niemieckich kopalni, z których największa i najstarsza pochodzi z 1785 roku, usytuowana na terenie Purpurowego Jeziorka. W kopalniach wydobywano w latach 1785-1925 piryt, przerabiany na kwas siarkowy w Płoszowie.