Republika Czeska

Park Narodowy Czeska Szwajcaria České Švýcarsko

To najbardziej magiczne miejsce znajdujące się nieopodal trójstyku granic Czech, Niemiec i Polski leży niepozornie ukryta, dzika kraina wspaniałych krajobrazów - jedna z najpiękniejszych w Czechach i wyjątkowa na skalę europejską tzw. "Szwajcaria Czeska" Bohemian Switzerland National Park. W tym miejscu, między Sudetami i Rudawami przebija się Łaba, która wydrążyła w piaskowcowym dnie pradawnego morza kanion o głębokości sięgającej 300 m

Božanov Kościół św. Marii Magdaleny,

Miejscowość położona jest na południowy wschód od Broumova, w środkowo-północnej części Czech, przy południowej granicy polsko-czeskiej, u podnóża wschodniej części Broumowskich Ścian, czes.Broumovské stěny.

Typowa czeska górska wieś przygraniczna położona na wysokości od 400 do 450 m n.p.m. u podnóża wschodniego stromego zbocza wzniesina Koruny pols. Korona w Broumowskich Ścianach, która dominuje nad wsią i okolicą.

Kościół św. Michała Vernéřovice

Kościół parafialny św. Michała stanowi najwyższy punkt we wsi Vernéřovice. Znajduje się na wzniesieniu w centrum wsi, w miejscu dawnego kościoła drewnianego. Wcześniejszy, drewniany kościół w 1540 r. kazał wybudować opat Mateusz, a pod koniec XVII w. decyzją opata Tomasza Sartoria został rozbudowany. Dzisiejszy kościół barokowy wybudowano w latach 1719-20, choć można też podać rok 1722, kiedy zakończone zostały prace nad wyposażeniem. Kościół zbudowano prawdopodobnie wg planów Krzysztofa Dientzenhofera.

 

Kościół św. Anny Vižnov

Vižňov (německy Wiesen)  powiat  Náchod,  Pierwsza  wzmianka pochodzi z 1408 roku. Najważniejszym zabytkiem   miejscowości jest barokowy kościół pod wezwaniem Św  Anny został zbudowany już w 1355 roku i przebudowany w latach 1723 - 1727 przez Kristof. Dientzenhofera  W jego pobliżu jest kilka małych zabytków  sakralnych   między innymi   na  terenie  przykościelnym znajduje sie figura św Jana Nepomucena. Wiosce można znaleźć  wiele  starych drewnianych  chat  sudeckich.


Kościół Wszystkich Świętych Heřmánkovice

Heřmánkovice (pol. Hermankowice) – wieś przygraniczna w Czechach, w kraju kralovohradeckim, w Sudetach Środkowych, na pograniczu Broumovskej kotliny i Gór Suchych.

Litomyšl

Litomyšl (niem. Leitomischl) - miasto w Czechach, w kraju pardubickim.  Nazwa Litomyšl jest w języku czeskim rzeczownikiem rodzaju żeńskiego

Zamek i zespół zamkowy Litomyšl

Renesansowy zamek z drugiej połowy XVI wieku jest spektakularnym przykładem arkadowego zamku, wzniesionego pod wpływem włoskim. Pomimo modernizacji wnętrz przede wszystkim na końcu XVIII wieku zachował swój niemal nienaruszony wygląd z czasów renesansu, łącznie z unikatowym sgrafittowym wystrojem fasad i attyk. Zachował się także zespół budynków gospodarczych i ogród.

Nepomuceny Czeskie

W  Litomyślu znajduje sie kilka Nepomucenów Najbardziej reprezentacyjny   to   figura  boczna kolumny Maryjnej znajdującej sie  na   rynku Litomyla.  Jan w  towarzystwie y Św. Maryi Panny i Św. Wacława. Całość została wykonana w latach 1713 - 1716 przez rzeźbiarza Antonína Appellera.  Nepomuk z krucyfiksem  trzymanym w ramionach.  W lewej dłoni, podtrzymującej dół krucyfiksu, złocony liść palmy męczeństwa. Na głowie biret.

Pałac Velké Losiny

Velké Losiny (niem. Groß Ullersdorf) to gmina wiejska i wieś w powiecie Šumperk, w kraju ołomunieckim, w pobliżu Jesioników. Historycznie położona jest na terenie Moraw. Miejscowość zaliczana jest do czeskich uzdrowisk.

Otovice

Otovice – gmina wiejska i wieś w Czechach, w kraju hradeckim.

Miejscowość przygraniczna położona w południowo-wschodniej części Broumovskej kotliny, w Sudetach Środkowych, przy południowej granicy polsko-czeskiej, we wschodniej części broumovskiego cypla wzdłuż rzeki Ścinawki (czes. Stěnava) i drogi Otovice – Broumov. Otovice są najniżej położoną częścią całej Kotliny Broumovskiej.

 

Browar Broumov

Browar Tuż przy granicy z Polską, 30 kilometrów od Wałbrzycha, znajduje się kilkutysięczne czeskie miasteczko Broumov, a w nim jeden ze starszych browarów w tej części Europy. Obecnie wyrabiane piwo Opat nawiązuje swoją nazwą do dawnych założycieli browaru - zakonu benedyktynów. Benedyktyni przybyli tutaj z Pragi, zaraz po nadaniu praw miejskich Broumovowi przez króla czeskiego Karola IV w 1348 roku. Tą datę uznano także za początek tradycji warzenia piwa w mieście. Niestety do naszych czasów nie przetrwało wiele informacji na temat piwowarstwa w tym regionie. Prawdopodobnie w średniowieczu zakonnicy warzyli piwo na własny użytek. Trzeba pamiętać, że piwo w tamtych czasach różniło się znacznie od dzisiejszego, przede wszystkim znacznie niższą zawartością alkoholu.

Martínkovice i Kościół św. Jerzego i św. Marcina

Jest to podgórska wioska, położona na południe od Broumova na wysokości od 380 do 440 m n.p.m. u podnóża południowo-wschodniego zbocza Broumowskich Ścian (czes. Broumovske stěny). Jest to długa wieś ciągnąca się przez około 5 km, z luźną zabudową budynków położonych po obu stronach drogi. W środkowej części wsi zabudowa zwarta o charakterze miejskim. Przez wieś przepływa Martínkovický potok.

Zamek Nowe Miasto nad Metują

Historia zamku w Nowym Mieście nad Metują  (czes. Nové Město nad Metují) jest prawie identyczna z historią miasta. Zamek jest niepodzielną częścią miejskiego parku kulturowego. Został założony w tym samym roku co miasto, a więc w roku 1501. W połowie XVI wieku został przebudowany w stylu renesansu a w poł. XVII wieku w stylu baroku.

Jaroměř

Jaroměř (pol. Jaromierz, niem. Jermer) – miasto w Czechach, w kraju hradeckim.

Zamek Hrádek u Nechanic

Hrádek u Nechanic – czeski pałac niedaleko miasta Nechanice. Został zbudowany jako reprezentacyjna letnia rezydencja rodu hrabiowskiego Harrachów w latach 1839-57. Wzniesiono go budowniczym i architektom Karolom Fischerom według planów G. B. Lamba, który niezrealizował projekt przebudowy pałacu Crewe Hall w angielskim hrabstwie Cheshire w XVII wieku.

 

Zabawki z dawnych lat

W   zamku  w  Nowym Mieście   w  jeden  z zamkowych   pomieszczeń zorganizowano   wystawę  starych zabawek  i akcesoriów dziecięcych    z  dawnych lat.   

Šonov pol. snow

Šonov (pol. snow) – wieś przygraniczna w Czechach, w kraju kralovohradeckim.

Górska przygraniczna wioska, położona we wschodniej części Broumovskej kotliny, w Sudetach Środkowych, na wschód od Broumova na wysokości od 400 do 600 m n.p.m. u podnóża południowo-zachodniego zbocza, wschodniej części Gór Suchych.

Králíky Czechy

Králíky niem. Grulich, dial. Gruulich, czeskie miasto leżące 4 km od granicy z Polską w Boboszowie (niedaleko Międzylesia). Miasto liczy około 5 tysięcy mieszkańców (2006), leży u podnóża góry Jeřáb. Najstarsze zapiski dotyczące miasta pochodzą z 1367 roku. Właścicielami tych terenów były m.in. rodziny von Pottenstein, Hohenlohe, Pappenheim i Althann. Przez miasto przepływa rzeka Cicha Orlica, która niedaleko od Týniště nad Orlicí spływa się z Dziką Orlicą.

Hora Matky Boží Králíky

Powstanie obiektu  na Łysej Górze (Lysá hora) jest związany z działalnością biskupa i králickiego rodaka Tobiáša Jana Beckera (1649–1710). Jako dziecko ślubował, że na górze nad miasto zbuduje kościół. Ślubowanie spełnił i Łysa Góra zmieniła się w latach 1696–1710 na Górę Matki Bożej.

 

Kunvald

Kunvald ( niemiecki : Kunewalde, Kunwald) wieś ​​w 5 km na północ od Žamberku w powiecie Uście nad Orlicą , Pardubice Region w Czechach . Ma ponad 1000 mieszkańców. Unitas Braci Czeskich (Brüdergemeine / Morawski Kościół ) została założona w Kunvaldu w 1457, kiedy zwolennicy męczennika Jana Husa (Jan Hus) znalazł schronienie w posiadłości króla Jerzego z Podiebradów .

Žamberk

Žamberk (niemiecki Senftenberg)  miasto we wschodnich Czechach, w regionie Pardubice u podnóża Gór Orlickich. Miasto rozciąga się w dolinie rzeki jak Wild Eagle i okoliczne wzgórza. Žamberk ma powierzchnię 16,91 km ² i liczy ponad 6000 mieszkańców. Miasto jest  administracyjnym ośrodkiem  mikroregionu

Kościół Świętego Jana Nepomucena (Upper Eagle) Vrchni Orlice

Kościół św Jana Nepomucena jest rzymskokatolicki kościół w górnej Orlici w miejscowości Bartošovice w Górach Orlickich . Od 2012 roku, jest on chroniony jako zabytek kultury Republiki Czeskiej.

Nepomuceny w Czechach III

Święty Jan Nepomucen jest patronem dobrej spowiedzi, spowiedników i penitentów. Jest także patronem chroniącym przed powodziami i wzburzonymi wodami, a także patronem mostów, przepraw, życia rodzinnego. Według tradycji ludowej jest świętym, który chroni również pola i zasiewy zarówno przed powodzią, jak i suszą. Z tego powodu figury św. Jana Nepomucena spotyka się nie tylko przy mostach i rzekach, ale i w okolicy skrzyżowań dróg, a także na placach publicznych i przy kościołach.

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Neratovie

Na zboczu nad Neratovem, małej granicznej wiosce w dolinie Dzikiej Orlicy w Górach Orlickich, znajduje się kościół pielgrzymkowy p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Barokowy kościół różni się od innych kościelnych zabytków jedną atrakcją: część jego dachu jest szklana, dzięki czemu wizyta we wnętrzu jest wielkim przeżyciem.

 

Neratov v Orlických horách

Neratov  niemiecki Bärnwald jest teraz częścią wsi Bartošovice w Górach Orlickich . Położony w dzielnicy Rychnov nad Kněžnou , powiatu Brytania . Przed II II wojna światowa była osobna gmina z własnego obszaru administracyjnego.

Třebechovice pod Orebem Muzeum Betlejem

Třebechovice pod Orebem  to małe miasteczko w Czechach. Znajduje się   13 km  od miasta Hradec Králové . Miasto zostało założone w XIV  wieku,  na wzgórzu Oreb.  Jest miastem partnerskim Betlejem, nie bez  powodu  znajduje się tam  muzeum Betlejem.
 

Kościołek Bartošovice v Orlických horách

Kościołek w Bartošovice v Orlických horách samotny w lesie naprzeciw starych sudeckich zabudowań jak wygląda w środku nie wiemy.

Kolumna Maryjna Nová Ves

Kolumna  Maryjna  we Czeskiej  wiosce  Nová Ves  poświęcona bohaterskiemu żołnierzowi który zginął  w  I  Wojnie Światowej.  "Aby Otto pozostał w naszej  pamięci  Mario   módl    się za nim"    

Masopust w Machovskiej Lhocie - 04 marca

Masopust w Machovskiej Lhocie nasi sąsiedzi potrafią się spontanicznie bawić. tak zwane ostatki. Przez wioskę przemierza barwny spiewny   korowód przebierańców z orkiestrą na czele i bractwem kurkowym pod bronią. Na drodze pochodu przewidziane są postoje na mały poczęstunek słodko kanapkowo procentowy. Zadziwiający jest fakt jak taka mała społeczność możne się tak fajnie bawić. Ostateczne zakończenie odbywa się w karczmie do późnych godzin nocnych.

Mała Czermna Malá Čermná Klein Tscherma

Wieś przygraniczna w północno-środkowych Czechach, w kraju kralovohradeckim. Wioska położona jest u podnóża Gór Stołowych na północny-zachód od Kudowy-Zdroju

Rokytnice v Orlických horách

Rokytnice v Orlických horách (niem. Rokitnitz) - miasto w Czechach, w kraju kralovohradeckim.

Kościółek cmentarny Maryi Panny Broumov

Kościół cmentarny stanowi jeden z najstarszych drewnianych zabytków sakralnych w Europie Środkowej i jest wyjątkowy pod względem architektonicznym i zdobienia wnętrza. Brak szczegółowych informacji na temat pierwotnego wyglądu, ponieważ kościół był dotknięty pożarem podczas oblężenia przez wojska husyckie w czerwcu 1421 r., a obecny kształt pochodzi prawdopodobnie z roku 1450. Na temat kościoła przekazywana jest legenda, że został wybudowany przez pogańską księżniczkę, która przyjęła wiarę chrześcijańską.


Nové Město nad Metuj

Nowe Miasto nad Metują (cz. Nové Město nad Metují niem. Neustadt an der Mettau) - miasto w Czechach, w kraju hradeckim, nad rzeką Metują. Liczba mieszkańców: 10.126 (01.01.2004). Przez miasto przebiega linia kolejowa Meziměsti - Choceň i droga krajowa nr 14. Ośrodek przemysłu odzieżowego, maszyn do budowy dróg, precyzyjnego (zegarki). W mieście znajduje się muzeum miejskie i galeria Zázvorka.

Góra Pradziad (Praděd)

Najwyższa góra Moraw (1492 m n.p.m.). Na jej wierzchu została już w roku 1912 zbudowana wieża widokowa, którą jednak usunięto w roku 1959. W jej miejscu po roku 1970 wyrosła wieża telewizyjna o wysokości 145 m z nadajnikiem i wieżą widokową w wysokości 40 m. W obiekcie tej wieży można również zjeść posiłki w tamtejszej restauracji. Nadajnik na wierzchu tworzy dobitną dominantę Moraw.

Kutná Hora

Miasto srebra i romantyczna szlachecka rezydencja. Kutná Hora dzięki złożom srebra była najważniejszym i najpotężniejszym miastem w Królewstwie Czeskim tuż po Pradze. Nieregularny plan miasta, ulice wykładane kostką brukową i perły architektoniczne takie jak gotycka katedra św. Barbary albo Dwór Włoski były powodem, dla którego została wpisana na listę Swiatowego Dziedzictwa UNESCO (1995).

Noc Walpurgii Walpurga, Walpurgis, Walpurgisnacht, gł. Wałpora, dł. Hoparga

Noc Walpurgii Walpurga, Walpurgis, Walpurgisnacht, gł. Wałpora, dł. Hoparga – u dawnych Germanów noc zmarłych, złych duchów. W Europie najczęściej kojarzona jest jako sabat czarownic odbywający się na górze Brocken w noc z 30 kwietnia na 1 maja, którego obchodom przewodziła bogini śmierci Hel. Nazwa tego święta pochodzi od św. Walburgi, która była zakonnicą w Devon - pomagała potem św. Bonifacemu, który nawracał Niemcy na chrześcijaństwo i zmarła w 777.

Zámek Doudleby nad Orlicí

W 1588 został zbudowany przez Mikołaja starszego Buben . Na początku barokowy zamek był znacznie zmodyfikowany. Początkowo służył jako letnia rezydencja, później domek myśliwski. Budynek tworzy zamek zamknięty na cztery skrzydlate skrzydła otaczające otwarty dziedziniec. Wejście do zamku jest podkreślone przez późnorenesansowy portal. Podobne, mniejsze arkady podpierają skrzydła zamku. Na dachu wieża zamkowa. Zamek jest pięknie ozdobiony przeróżnymi dekoracjami jak i toskańskimi kolumnami. Wnętrze zamku zachowało kilka komnat z wyposażeniem codziennego użytku jak i wspaniałe ścienne dekoracje

Westerplatte

Westerplatte – uformowany w latach 1845-47 półwysep (wcześniej wyspa) w Gdańsku, przy ujściu Martwej Wisły do Zatoki Gdańskiej.

W latach 1926-1939 eksklawa Rzeczypospolitej Polskiej wewnątrz terytorium Wolnego Miasta Gdańska, symbol wybuchu II wojny światowej. W okresie tym na terenie Westerplatte funkcjonowała Wojskowa Składnica Tranzytowa, której obrona we wrześniu 1939 stała się symbolicznym początkiem II wojny światowej oraz polskiego oporu przeciw agresji niemieckiej

Zamek Žleby

Pierwotnie gotycki zamek panów Lichtenburg w posiadaniu od  roku  1289, odbudowany po zniszczeniu przez husytów.  Zmodyfikowany w  XVw na styl renesansowy   barokowy.  romantyczny angielski wygląd  nabrał   za    Karola Vincenta Auersperg w latach 1849 - 1868. Elementy dekoracyjne  pochodzą niemal z całej Europy.    Skóra tapety, barwione szkło, wiele kolekcji panele ścienne, pluszowe meble i wyposażenie. Kolekcja   broni  i zbroi  rycerskich. W  pomieszczeniach unikatowe  piece kaflowe.

Kościół świętej Barbary Kutná Hora

Kościół świętej Barbary– gotycka świątynia w  1995 wraz z innymi zabytkami miasteczka została wpisana na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Wymiary świątyni wynoszą 70 na 40 metrów. Jest jedną z atrakcji turystycznych miasteczka – przez turystów określana jest często jako "grzbiet brontozaura", "obóz tureckiego sułtana" albo "szczyty Andów patagońskich.

Kościół farny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Jana Chrzciciela.

Kościół farny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Jana Chrzciciela. To relikt dawnego klasztoru cystersów. Przeplata się w nim surowy gotyk z finezyjnym barokiem. Jak to możliwe? Wybudowany został w latach 1282-1320 w stylu gotyckim, ale w XVIII w. przebudował go w stylu barokowego gotyku jeden z najwybitniejszych czeskich architektów Jan Błażej Santiniego-Aichla.

Kutná Hora nocą

W  dzień przepiękna  nocą cudna  Kutná Hora

Kamienny dom Kutna Hora

Budynek   jest unikalnym przykładem arystokratycznej architektury późnego gotyku.   Jednym z nielicznych  zachowanych w Czechach. Perełka wśród  zabudowy miejskiej,  został wybudowany jeszcze w czasach husyckich piwnice pod  budynkiem pochodzą z wcześniejszych czasów.

Ostrawa czes.: Ostrava, niem.: Ostrau

Ostrawa czes.: Ostrava, niem.: Ostrau– miasto w Czechach na granicy Śląska Cieszyńskiego, Śląska Opawskiego i Moraw, u ujścia do Odry dwóch rzek: Opawy i Ostrawicy. Miasto leży przy północnym wejściu Bramy Morawskiej.

Zlaté Hory, Cukmantl, Zuckmantel. Złote Góry

Zlaté Hory (do roku 1948 Cukmantl, niem. Zuckmantel, pol. Złote Góry) – miasto w Czechach, w kraju ołomunieckim, w Górach Opawskich (czes. Zlatohorská vrchovina). Historycznie położone jest na Dolnym Śląsku, w jego czeskiej części (powiat Jesenik) - w przeszłości wchodziło w skład dolnośląskiego biskupiego Księstwa Nyskiego. Zlaté Hory leżą przy granicy z Polską a najbliższym miastem w Polsce są leżące w odległości 6 km Głuchołazy. Do 1958 częścią gminy był również przysiółek Skřivánkov, który na skutek wymiany granic znalazł się w Polsce jako Skowronków.

Ostružná

Ostružná (do roku 1918 Spornava, Špornava, niem. Spornhau) – miejscowość gminna położona w kraju ołomunieckim, w powiecie Jesionik, w Czechach

Stronie Śląskie niem. Seitenberg

Stronie Śląskie (niem. Seitenberg) – miasto w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Stronie Śląskie.

Położone na ziemi kłodzkiej. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa wałbrzyskiego.

 

Česká Skalice Böhmisch Skalitz, Czeska Skalica

Česká Skalice niem. Böhmisch Skalitz; pol. Czeska Skalica - miasto w Czechach, w kraju hradeckim. Położone nad rzeką Upą, a najwyższym jego punktem jest Vinice (340,2 m n.p.m.). Częścią miasta są Ratibořice.

Hvezda - Honsky Spicak

Szlak z Hvezdy na Honsky Spicak nie jest tak malowniczy i urokliwy jak w kierunku w prawą stronę. Ale zaliczyć go trzeba było zapraszam do galerii foto

Broumov Braunau

Broumov niem. Braunau – miasto w Czechach, w kraju hradeckim.  Leży w centrum Broumovskej kotliny, w Sudetach Środkowych, nad rzeką Ścinawką po cz. Stěnava w cyplu broumowskim.