Ścinawka Średnia

Zamek Kapitanowo Ścinawka Średnia

Renesansowy dwór w Ścinawce Średniej powstał w latach 1505-10 z fundacji ówczesnych właścicieli von Rattonitzów. Pierwotnie była to wieża mieszkalno-obronna o wymiarach 12,5x15,5 m z południowym alkierzem. W latach 1540-60 dwór zostaje powiększony o drugi budynek o formie trapezu i dwa alkierze oraz klatkę schodową. Kolejne rozbudowy następują w latach 1570-96.

Figura Jana Nepomucena Ścinawka Średnia

Kamienny polichromowany Jan N. datowany na 1778r przy drodze Nowa Ruda - Kłodzko. Nepomuk z palcem przy ustach , krucyfiks i palma na prawym ramieniu. U stóp chmurki i putta, po bokach dwie latarnie. Na cokole polski napis: "Św. Janie / Nepomucenie / Módl się za nami" Dokoła ogródeczek z kamienno drewnianym ogrodzeniem. Kiedyś obok rosło drzewo które zostało ścięte.

Kaplica św. Jana Nepomucena Ścinawka Górna

W  pałacu  Sarny   w Ścinawce Górnej  jest   kaplica św. Jana Nepomucena z pięknymi malowidłami Johanna Franza Hoffmanna , przedstawiającymi sceny z życia świętego. Jako ołtarz główny    i w  malowidłach przyokiennych   a także na suficie.

Kościół św. Marii Magdaleny Ścinawka Średnia

Kościół św. Marii Magdaleny powstał jako gotycki w XIV w. W latach 1738 - 1739 przebudowano go gruntownie w stylu barokowym. Świątynię otacza kamienny mur z XVIII w. z dwoma bramami.

Odbudowa linii kolejowej Ścinawka Średnia -Tłumaczów

Odbudowa 8 kilometrowego odcina torowiska podyktowane było uruchomieniem miejscowego kamieniołomu melafiru w Tłumaczowie. Rocznie ma się tu wydobywać 2 miliony ton urobku skalnego co by spowodowało rozjeżdżenie miejscowych dróg które i tak są w nienajlepszym stanie. Odbudowano od podstaw wiadukt drogowy i wiadukt rzeczny w Ścinawce. Zakładane jest także połączenie kolejowe z pobliskimi Czechami

Wiadukt na linii 327 nad drogą nr. 387

Wiadukt na linii 327 nad drogą nr. 387 . prawdopodobnie do rozbiórki ma być modernizowana droga.