Góry Stołowe

Panoramy z Zieleńca

Kilka panoram z okolic Zieleńca na Góry Stołowe oba Szczelińce i w dole Łężyce, Duszniki część Podgórza.

Kurza stopka

Kurza stopka – to charakterystyczna forma skalna  znajdująca się w rezerwacie Błędne Skały .

 

Jesień na Szczelińcu Wielkim listopad 2010

Pierwszy  atak zimy przywitałem na wysokości 919 m    gdzie  zima  panowała już bezkonkurencyjnie i  wszystko   było pięknie  oszronione i zabielone białym szaleństwem.  Na szlaku nie liczni  którzy odważyli się tam wybrać. Zapraszam do galerii

Praski Trakt - trakt pocztowy w Górach Stolowych

Praski Trakt – nazwa drogi gruntowej w Górach Stołowych, która dawniej stanowiła część traktu pocztowego.

Narożnik niem. Eckstein

Narożnik niem. Eckstein  – szczyt w Górach Stołowych o wysokości 851 m n.p.m.

Narożnik leży na południowy wschód od Lisiej Przełęczy, oddzielającej go od masywu Skalniaka. Zbudowany jest z piaskowców ciosowych górnych  porośnięty lasem świerkowym regla dolnego.

 

Machovská Lhota

Machovská Lhota – (pol. Machowska Lhota) przysiółek w Czechach wchodzący w skład Machowa, położony w Kraju kralovohradeckim w gminie Machov w powiecie Náchod.

Narożnik szczyt w Górach Stołowych o wysokości 851 m n.p.m.

Narożnik (niem. Eckstein, w żargonie wspinaczy Narożniak) – szczyt w Górach Stołowych o wysokości 851 m n.p.m. Narożnik leży na południowy wschód od Lisiej Przełęczy, oddzielającej go od masywu Skalniaka. Zbudowany jest z piaskowców ciosowych górnych (najmłodsza warstwa Gór Stołowych), porośnięty lasem świerkowym regla dolnego.

Szczeliniec Wielki niem. Große Heuscheuer, czes. Velká Hejš

To wzniesienie znacie już z niejednej relacji ale w zimowej szacie Szczelinic wygląda przecudnie, wszystko ośnieżone i oszronione szadzią przy minusowej temperaturze, a przy słonecznej pogodzie wygląda to wręcz bajkowo

Dworzec Główny Wrocław

Budynek dworca powstał w latach 1855-1857 według projektu Królewskiego Budowniczego Kolei Górnośląskich Wilhelma Grapowa. Niemal dwustumetrowy, dwukondygnacyjny gmach był w połowie XIX w. największym dworcem Niemiec. Wzniesiono go w stylu angielskiego gotyku Tudorów. Główne wejście znajduje się w ryzalicie środkowym ujętym dwoma skośnie ustawionymi wieżami i poprzedzonym arkadowym portykiem. Początkowo zwany Centralnym lub Górnośląskim dworzec obsługiwał ruch pasażerski i towarowy.

Szczeliniec Mały 895 m n.p.m.

Szczeliniec Mały (niem. Kleiner Heuscheuer, czes. Mala Hejšovina) - szczyt w Górach Stołowych, tworzący wraz z przylegającym do niego od wschodu Szczelińcem Wielkim jednolity masyw.

Białe Skały -z Białym Kamieniem albo Białymi Ścianami – grupa skał (ok. 800 m n.p.m.)

Białe Skały nazywane również Białym Kamieniem albo Białymi Ścianami – grupa skał (ok. 800 m n.p.m.) w Górach Stołowych Sudetach Środkowych w południowo zachodniej Polsce. Położone są na południowy wschód od Karłowa na wysokości ok. 780-800 m n.p.m. na północnej i północno-wschodniej krawędzi stoliwa Narożnika w pobliżu Lisiej Przełęczy ok. 800 m od Drogi Stu Zakrętów.

Szczeliniec Wielki

Szczeliniec Wielki dawniej  Strzaskany niem. Große Heuscheuer, czes. Velká Hejšovina – najwyższy szczyt (919 m n.p.m.)

Pasterka niem. Passendorf

Pasterka (niem. Passendorf) – niewielka wieś położona w Górach Stołowych u północnych podnóży Szczelińców w gminie Radków, powiat kłodzki, województwo dolnośląskie. W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie wałbrzyskim. Z trzech stron otoczone jest granicą z Czechami.

Skalne Grzyby

Skalne Grzyby - skupisko dużej wielkości kamieni w Górach Stołowych, które położone są w Sudetach Środkowych

Skały Puchacza (730 m n.p.m.) "Mogador"

Skały Puchacza (730 m n.p.m.) - skały piaskowcowe odsłonięte robotami eksploatacyjnymi kamieniołomu w Sudetach Środkowych w Górach Stołowych. Skały usytuowane są na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych na północny wschód od Łężyc, na połdudniowej krawędzi środkowego piętra Gór Stołowych, między Narożnikiem a Urwiskiem Batorowskim.

Wzgórze Szczytnik (589 m n.p.m.)

Wzgórze Szczytnik (589 m n.p.m.), najniższe wzniesienie Gór Stołowych w kształcie płaskiego stoliwa podciętego malowniczymi urwiskami skalnymi z Orlimi Skałkami od południowo-zachodniej strony. Na szczycie znajduje się Zamek Leśna a obok niego punkt widokowy z którego roztacza się panorama na Obniżenie Dusznickie, i miejscowość Szczytna. Na wzgórzu w pobliżu zamku znajduje się kamienna droga krzyżowa wyróżniająca się oryginalnymi płaskorzeźbami z piaskowca osadzonymi w naturalnych skałach.