Ptaki

Myszołów zwyczajny, myszołów Buteo buteo

Myszołów zwyczajny, myszołów (Buteo buteo) – gatunek dużego ptaka drapieżnego z rodziny jastrzębiowatych (Accipitridae). Zamieszkuje Eurazję, swoje zimowiska ma w centralnej i południowo-wschodniej Afryce.

Dudek, dudek zwyczajny Upupa epops

Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego, samica jest jedynie nieco mniejsza od samca i ma bardziej stonowane barwy. Rozpoznanie płci możliwe jest jednak tylko z bliska. Na głowie charakterystyczny, rozkładany wachlarzowato w okresie godowym, w sytuacjach zagrożenia i przy odlocie lub lądowaniu, rdzawy, ruchomy dwurzędowy czub (złożony do tyłu wygląda jak młotek).

Zimorodek zwyczajny, zimorodek Alcedo atthis

Zimorodek zwyczajny, zimorodek (Alcedo atthis) – gatunek niewielkiego ptaka rybożernego z rodziny zimorodkowatych (Alcedinidae).

Kura domowa Gallus gallus domesticus

Ptak hodowlany z rodziny kurowatych, hodowany na całym świecie. W środowisku naturalnym nie występuje. Udomowienie miało prawdopodobnie miejsce w III tysiącleciu p.n.e. w Indiach.

Puszczyk Strix aluco

Puszczyk Strix alucogatunek ptaka z rodziny puszczykowatych (Strigidae). Najliczniejsza i najczęściej spotykana sowa Europy.

Puchacz Bubo bubo

Nasza największa sowa. Sylwetka siedzącego ptaka masywna z dużą głową, długimi „uszami” z piór i krótkim ogonem. W locie skrzydła szerokie i zaokraglone. Ubarwienie płowobrązowe, brunatno plamkowane z wierzchu i grubo kreskowane od spodu. Duże pomarańczowe oczy. Nogi mocne, opierzone z potężnymi pazurami.

 

Uszatka zwyczajna, sowa uszata, uszatka Asio otus

Uszatka zwyczajna, sowa uszata, uszatka Asio otus – gatunek ptaka drapieżnego z rodziny puszczykowatych.

Płomykówka Tyto alba

Płomykówka zwyczajna, płomykówka Tyto alba – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny płomykówkowatych (Tytonidae). Spośród wszystkich sów najbardziej rozpowszechniony na świecie gatunek. Zamieszkuje wszystkie kontynenty oprócz Antarktyki. W Polsce nieliczny ptak lęgowy (tylko podgatunek T. alba guttata), osiadły.

Myszołowiec - Jastrząb Harrisa Parabuteo unicintus

Myszołowiec Parabuteo unicintus - potoczna nazwa: Jastrząb Harrisa. Ptak drapieżny wielości naszego rodzimego jastrzębia. Występuje w pustynnym klimacie na południu Ameryki Północnej w Ameryce Łacińskiej oraz Południowej.

Raróg Falco cherrug

Duży sokół o rozmiarach nieco większych niż sokół wędrowny. Umaszczenie rarogów jest bardzo zróżnicowane w zależności od podgatunku i obszaru występowania. Najjaśniejsze ptaki przypominają nieco jasne formy białozora, a w rejonie Gór Ałtaju można spotkać bardzo ciemne, niemal czarne osobniki.

Białozór, sokół norweski Falco rusticolus

Białozór, sokół norweski Falco rusticolus – gatunek dużego ptaka drapieżnego z rodziny sokołowatych Falconidae, największy przedstawiciel rodzaju Falco.

„Kaczy pochód „

Dzisiaj przechodząc przez centrum Szczytnej oniemiałem z wrażenia. Widok przedstawiał się następujący przy wylocie na krajową 8 przez przejście dla pieszych zasuwa cała rodzinka krzyżówek a po obu stronach jezdni samochody z uprzejmymi kierowcami cierpliwie czekającymi aż się to całe towarzystwo przeprowadzi na druga stronę.

Bocian czarny, hajstra Ciconia nigra

Upierzenie czarne z metalicznym, zielonkawym i purpurowym połyskiem. Brzuch, pokrywy podogonowe i pierś białe. Dorosłe ptaki mają dziób, skórę wokół oczu i nogi czerwone, natomiast u ptaków młodocianych te części ciała są zielonoszare i bladoróżowe. Spód skrzydeł tylko biały na barkówkach. Samica i samiec podobnie upierzone. Z uwagi na słabo rozwinięte mięśnie piersiowe częściej posługuje się lotem szybowcowym. W locie ma wyciągniętą szyję, nogi sięgające za ogon.

Kormoran zwyczajny, kormoran czarny Phalacrocorax carbo

Kormoran zwyczajny, kormoran czarny Phalacrocorax carbo – gatunek dużego ptaka wodnego z rodziny kormoranów.

Indyk Meleagris gallopavo

Indyk Meleagris gallopavo – duży ptak grzebiący z rodziny kurowatych, zamieszkujący w zależności w kilku podgatunkach Amerykę Północną.

 

Sokół wędrowny Falco peregrinus

Sokół wędrowny Falco peregrinus – gatunek średniego ptaka drapieżnego z rodziny sokołowatych Falconidae.

Bielik zwyczajny Haliaeetus albicilla

Bielik zwyczajny Haliaeetus albicilla – gatunek dużego ptaka drapieżnego z rodziny jastrzębiowatych (Accipitridae).

 

Mewa śmieszka, śmieszka Chroicocephalus ridibundus

Mewa śmieszka, śmieszka Chroicocephalus ridibundus – gatunek średniego, wędrownego ptaka wodnego z rodziny mew Laridae. 

Łabędź niemy Cygnus olor

Łabędź niemy Cygnus olor – gatunek dużego, wędrownego ptaka wodnego z rodziny kaczkowatych (Anatidae), zamieszkujący Eurazję od Łaby i Półwyspu Jutlandzkiego po Pacyfik. Przeloty: marzec-kwiecień i wrzesień-grudzień. Zimuje w Europie, północnej Afryce oraz środkowej i południowej Azji. Jest jednym z najcięższych ptaków latających

Pustułka zwyczajna Falco tinnunculus

Pustułka Falco tinnunculus – gatunek średniej wielkości ptaka drapieżnego z rodziny sokołowatych.

Modraszka, sikora modra Cyanistes caeruleus

Modraszka, sikora modra Cyanistes caeruleus– niewielki ptak osiadły z rodziny sikor.

Bogatka, sikora bogatka Parus major

Największa z europejskich sikor i w wielu miejscach najliczniejsza. W przeciwieństwie do niektórych sikor obie płci bogatki ubarwione są niemalże jednakowo, ale jednak występują różnice w upierzeniu. Samiec wyróżnia się szerszym i dłuższym (wychodzącym od gardzieli po ogon) czarnym paskiem na żółtej piersi i brzuchu oraz błyszczącą czarną głową i karkiem.

Bocian biały Ciconia ciconia

Bocian biały (Ciconia ciconia) – gatunek dużego ptaka brodzącego z rodziny bocianowatych (Ciconiidae).

Gawron Corvus frugilegus

Wielkości wrony, ale smuklejszy. Upierzenie na całym ciele czarne z fioletowym, metalicznym połyskiem. U starych osobników pióra przy nasadzie dzioba wytarte.

ZOO Safari w mieście Dvůr Králové nad Labem

Niby zwyczajne ZOO a może nie, ZOO Safari w mieście Dvůr Králové nad Labem Nastawione jest przede wszystkim na hodowlę zwierząt afrykańskich. ZOO w Dvůr Králové nad Labem jest jedynym w Środkowej Europie i 13 na kontynencie europejskim oraz 35 na świecie

Kaczka Krzyżówka Anas platyrhynchos

Kaczka Krzyżówka Anas platyrhynchos — gatunek dużego ptaka wodnego z rodziny kaczkowatych. Zasiedla ona większość półkuli północnej, ale została introdukowana do południowo-wschodniej Australii oraz na Nową Zelandię. Nie jest zagrożona, wyróżnia się 7 podgatunków. Gatunek łowny w okresie od 15 sierpnia do 21 grudnia. Od krzyżówki pochodzą kaczki domow

Wróbel zwyczajny, wróbel domowy, wróbel, jagodnik Passer domesticus

Wróbel zwyczajny, wróbel domowy, wróbel, jagodnik (Passer domesticus)gatunek małego ptaka osiadłego z rodziny wróbli, zamieszkującego Europę i Azję. Pierwotnie ptak półpustyń i stepów, pochodzi prawdopodobnie z Półwyspu Arabskiego i Azji Mniejszej. Skolonizował ludzkie osiedla wraz z rozwojem rolnictwa.

Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze

Zbiory Muzeum obejmują ponad 6.600 okazów ptaków, jaj ptasich, ssaków i ich skórek, rogów, motyli, muszli, przekroi drzew, gipsowych modeli grzybów, minerałów oraz min (owadów minujących). Ptaki zaprezentowano według środowisk, w jakich żyją. Eksponowane są ptaki: środowiska wiejskiego i miejskiego, pól i stepów uprawnych, wód śródlądowych oraz lasów i gór.