Drzewa

Krzywy Las pomnik przyrody pod Gryfinem

Krzywy Las – pomnik przyrody o powierzchni ok. 1,7 ha, znajdujący się w okolicach nowego osiedla wsi Nowe Czarnowo i Elektrowni Dolna Odra, w powiecie gryfińskim (województwo zachodniopomorskie). Przez ten teren prowadzi czerwony szlak turystyczny ze Szczecina Klucz do Mieszkowic

Sosna zwyczajna, pospolita Pinus sylvestris

Sosna zwyczajna, pospolita Pinus sylvestris gatunek wiecznie zielonego drzewa z rodziny sosnowatych (Pinaceae). Występuje powszechnie na terenach Europy Północnej i Środkowej i  Syberii Wschodniej.

Głóg Crataegus

Głóg Crataegus  – rodzaj roślin należący do rodziny różowatych (Rosaceae). Do rodzaju zaliczanych jest ok. 200 gatunków

Bez czarny Sambucus nigra

Bez czarny Sambucus nigra – gatunek krzewu z rodziny piżmaczkowatych.  Inne zwyczajowe nazwy polskie: bez lekarski, bez apteczny, bez biały, bez pospolity, holunder, bzowina, hyćka, hyczka.

Buk zwyczajny Fagus sylvatica

Gatunek drzewa należący do rodziny bukowatych (Fagaceae Dumort.). Występuje w stanie dzikim w prawie całej Europie

Sumak octowiec Rhus typhina

Dziko gatunek ten występuje na wschodnich obszarach Ameryki Północnej, na obrzeżach lasów, skarpach i nieużytkach. Roślina pionierska, niemalże ruderalna. Dobrze czuje się na glebach piaszczystych i jałowych. Należy do rodziny nanerczowatych. Liczba gatunków w tej rodzinie wynosi ponad 150, porastając obszary Azji wschodniej i Afryki południowej.

Modrzew europejski Larix decidua

Gatunek drzewa iglastego należący do rodziny sosnowatych. W Polsce na naturalnych siedliskach rośnie tylko w Tatrach. Poza tym jest sadzony powszechnie na terenie całego kraju.

 

Cis pospolity Taxus baccata

Cis pospolity Taxus baccata  – gatunek wiecznie zielonego iglastego drzewa lub dużego krzewu z rodziny cisowatych. Pierwotnie cis pospolity rósł w Europie, w górach Atlas.  Największe osobniki  osiągają do 32 m wysokości i 9 m obwodu pnia.

Cis Henryków Lubański

Okaz drzewa z gatunku cis pospolity, będący najstarszym drzewem w granicach Polski. Rośnie  w bezpośrednim sąsiedztwie domu nr 293 we wsi Henryków Lubański....

Cypryśnik błotny

Cypryśnik błotny Taxodium distichum – gatunek drzewa należący do rodziny cyprysowatych. Występuje naturalnie w południowo-wschodnich stanach USA, jednak już od dłuższego czasu sadzi się go w Europie jako drzewo ozdobne i parkowe.

„Jerozolimskie drzewko”

W ogrodzie ojców franciszkanów, w bliskości murów klasztornych rośnie niezbyt wysokie, niepozorne drzewko, ale jak głosi legenda to od jego dobrej kondycji zależy pomyślność Wieliczki. Należy ono do rzadkiego w Polsce

Tulipanowiec amerykański Liriodendron tulipifera

Tulipanowiec amerykański Liriodendron tulipifera – jeden z dwóch gatunków tulipanowca. Jest okazałym drzewem zrzucającym liście na zimę. W swej ojczyźnie należy do najwyższych drzew liściastych, często wystaje ponad poziom dębów, klonów oraz innych drzew, wraz z którymi współtworzy lasy. Rośnie szybko, osiąga wiek 200-300 lat.

Miłorząb dwuklapowy Ginkgo biloba

Gatunek drzewa należącego do rodziny miłorzębowatych. Jest jedynym dziś żyjącym liściastym drzewem nagozalążkowym. Pochodzi z Chin. Miłorząb dwuklapowy podobny jest do kopalnego gatunku Ginkgo adiantoides. Czasami używana nazwa miłorząb japoński jest myląca, gdyż gatunek ten nie występuje naturalnie w Japonii, a wyłącznie w Chinach.