Radków

Wieża widokowa w Suszynie

W Suszynie została  wybudowana 27 metrowa wieża widokowa, z której  możemy podziwiać   okoliczne  pasma górskie z  Szczelińcem  Wielkim na czele jak i oddalony  Śnieżnik oraz Srebrną Górę,  Nową Rudę, i  okoliczne wioski.    Fundusze  w sumie 1.1mln zł   pochodzą z programu unijnego, realizowanego przez Euroregion Glacensis. "Widoki bez granic" W jego ramach powstanie sześć nowych wież widokowych po stronie czeskiej, jedna po stronie polskiej właśnie Suszyna  i dwa odremontowane  i   zmodernizowane  Wieża na Górze Wszystkich Świętych w Słupcu Nowa Ruda  i  Wieża Anny  w Nowej Rudzie

Raszków

Raszków – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Radków.

W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie wałbrzyskim.

Kolumna Matki Boskiej Szkaplerznej Radków

W drugiej połowie XVII wieku na Ziemi Kłodzkiej szalała epidemia zarazy. Wydarzenie to upamiętnia wotywna kolumna Maryjna z 1680 roku. Jest to kamienna kolumna z figurą Matki Boskiej w koronie, trzymającej na lewej ręce Dzieciątko Jezus. Całość otoczona jest ozdobnym kamiennym murkiemdatowana na  1680 rok

Obelisk Przeszłości 1870-1945 Radków

Poświęcenie pomnika ku czci żołnierzy poległych w wojnie prusko-francuskiej 1870/1871 nastapiło 01 sierpnia 189. W  naszych czasach pomnik zdeko został   zmodyfikowany  i  trwa dalej.

Przędzalnia. dawna Ścinawka Średnia

W czasie wojny w przędzalni prowadzona była produkcja części do słynnych niemieckich broni V1 i V2. Tuż przed zakończeniem wojny Niemcy zdemontowali urządzenia do produkcji i wywieźli. Natomiast maszyny przędzalnicze znalazły się w okolicznych gospodarstwach.

 

Kapliczki Radkowa

Gajów / Radków

Gajów – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Radków. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa wałbrzyskiego. Do rejestru zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa wpisany jest miejscowy park z przełomu XIX i XX wieku

Ścinawka Średnia niem. Mittelsteine

Wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Radków.

W latach 1973-1976 miejscowość była siedzibą gminy Ścinawka Średnia. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa wałbrzyskiego.

 

Kapliczki z terenu Ścinawek

Kapliczki znajdujące się  na terenie  Ścinawek   Dolnej Średniej i Górnej 

Tłumaczów niem. Tuntschendorf

Tłumaczów (niem. Tuntschendorf) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Radków, na pograniczu Gór Suchych i Obniżenia Ścinawki w Sudetach Środkowych

Kamieniołom trachybazaltów Tłumaczów

Nieczynny kamieniołom trachybazaltów. Wydobywano tutaj surowiec na kruszywo. Aktualnie urokliwe miejsce z niewielkim jeziorkiem na dnie wyrobiska. Miejsce odwiedzane przez geologów i zbieraczy minerałów oraz skamieniałości. Najpierw kamieniołom zasłynął z okazów ametystu, który tworzył szczotki krystaliczne w żyłach i spękaniach trachybazaltów, natomiast teraz jest ważnym stanowiskiem paleontologicznym ze względu na obecność tropów gadów w permskich osadach klasycznych, odsłoniętych w południowej części kamieniołomu (łupki, mułowce, piaskowce). Na uwagę zasługuje także widoczny w ścianie wyrobiska kontakt skał osadowych ze skałami wulkanicznymi - w permie osady mułowcowe zostały przykryte potokiem lawowym, który po zastygnięciu utworzył trachybazalt.

Kopalnia melafiru Tłumaczów

Kopalnia melafiru Tłumaczów, w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Radków, na pograniczu Gór Suchych i Obniżenia Ścinawki w Sudetach Środkowych. W roku 2008 Strateg Capital sp. z o.o. rozpoczęła realizację projektu inwestycyjnego polegającego na budowie kopalni kruszyw. W latach 2009-2010 w oparciu o własne dwa złoża melafiru, powszechnie znane z wysokich parametrów kruszywa Strateg Capital sp. z o.o. uruchomił przedsięwzięcie Kopalnie Melafiru Tłumaczów.

Klasyk Radkowski 2012

Na początki maja br. roku odbyła się już III edycja Klasyku Radkowskiego, maratonu zaliczanego do Pucharu Polski w Szosowych Maratonach Rowerowych. Organizatorzy przygotowali dla kolarzy trasę znaną z poprzednich lat - pętle o długości 65 km maratończycy mogli pokonać do trzech razy w zależności od wybranego dystansu.

Radków

Radków niem. Wünschelburg – miasto i siedziba gminy miejsko-wiejskiej Radków, w powiecie kłodzkim, położone u podnóża Szczelińców na ziemi kłodzkiej. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. wałbrzyskiego.

Odbudowa linii kolejowej Ścinawka Średnia -Tłumaczów

Odbudowa 8 kilometrowego odcina torowiska podyktowane było uruchomieniem miejscowego kamieniołomu melafiru w Tłumaczowie. Rocznie ma się tu wydobywać 2 miliony ton urobku skalnego co by spowodowało rozjeżdżenie miejscowych dróg które i tak są w nienajlepszym stanie. Odbudowano od podstaw wiadukt drogowy i wiadukt rzeczny w Ścinawce. Zakładane jest także połączenie kolejowe z pobliskimi Czechami

Nepomucen Radków III

Figura św. Jana Nepomucena na fasadzie domu nr 13/14 w rynku, XVIII wiek

Kolumna św. Anny Radków

W  Radkowie  przy ulicy Polnej znajduje się kolumna z św. Anną.

Kopalnia Piaskowca Radków Sp. z oo

Piaskowiec radkowski dzięki świetnym parametrom fizyko – technicznym słynął w całych Niemczech. Wykorzystywano go do wznoszenia reprezentacyjnych budowli m. in. Reichstagu, Muzeum, Deutsche Bank, Domu Handlowego oraz Kościoła Wilhelma w Berlinie.

Zakłady Przemysłu Dziewiarskiego RAMI Radków

Nieistniejący Zakład Przemysłu Dziewiarskiego "RAMI" To co pozostało chyli się ku ruinie.

Nepomucen z Radkowa II

Figura św. Jana Nepomucena przy murach miejskich (ul. Ogrodowa), z resztami polichromii. Ufundowali ją mieszkańcy, w tym J. Kohler i G. Kuben w 1715 roku.

Radkowskie kamieniczki

W Radkowie do dziś zachował się średniowieczny układ miasta z zabytkowym śródmieściem otoczonym murami obronnymi. Na rynku znajdują się zabytkowe kamieniczki oraz renesansowy ratusz.

Browar w Radkowie

Browar w Radkowie założył w 1878 roku A. Nitsche. W 1889 roku zakład, który zajmował ogólną powierzchnię 15 000 m2 przejął po nim jego syn Carl. Nie wiem dokładnie od kiedy browar używał nazwy „Heuscheuer Brauerei“, być może od roku 1905, kiedy został gruntownie przebudowany i zmodernizowany

Kościół św. Doroty w Radkowie

Pierwotnie kościół został wzniesiony w stylu późnogotyckim i był świątynią protestancką. W 1624 r. został przejęty przez katolików i uzyskał wezwanie św. Doroty. W czasie wielkiego pożaru w 1738 r. świątynia spłonęła a odbudowano ją w 1740 r. już z elementami barokowymi. W XIX i XX w. świątynia przechodziła kolejne remonty i przebudowy.

Kościół św. Andrzeja w Radkowie

Kościół poewangelicki – pomocniczy św. Andrzeja z 1905

Radkowski ratusz

Renesansowy ratusz, przebudowany już w XVII w. W 1738 r. budynek został zniszczony na skutek wielkiego pożaru w mieście, odbudowę ukończono w 1750 r. W czasie II WŚ została zniszczona wieża  i naroża budynku.

Nepomucen w Radków

 W okolicach ulicy Grunwaldzkiej na wzniesieniu przy działkach znajduje się Nepomucen, na  cokole  napis "Ora pro nobis" z kamienną polichromią.  Jan trzyma krzyż pionowo, opierając go o udo.