Owady

Szypszyniec różany Rhodites rosarum

Niewielki, 3-4 mm długości, czarno ubarwiony owad z czerwonymi odnóżami. U samic w tym samym kolorze są ponadto nasada odwłoka oraz dolna część tułowia. Rozpiętość skrzydeł ok. 8 mm. Tułów z boków spłaszczony, odwłok gruszkowaty i ostro zakończony.

Domek dla owadów

Na początku maja skonstruowałem i powiesiłem taki oto domek dla owadów i na dzień dziwniejszy jest zabetonowanych około 130 otworów, a zapchanych rurek przybywa, co prawda cegłówka nie na wzięcia i zostanie zmodernizowana w najbliższym czasie.

Osa

Bliżej nie  określony  gatunek osy  do   rozpoznania :) 

Mucha domowa Musca domestica

Pospolita mucha domowa jest owadem występującym na całym świecie. Jest niewielka (samica jest większa od samca – osiąga do 7,5 mm długości), na ciemnoszarym tułowiu widoczne są podłużne paski. Odwłok barwy szarożółtej jest jaśniejszy na spodniej części. 

Miesierka - Megachile

Miesierka (Megachile) rodzaj owadów z rodziny pszczołowatych albo z rodziny miesierkowatych  z rzędu błonkoskrzydłych. W Polsce reprezentowany przez ok. 20 gatunków. Największe osiągają prawie 2 cm ale większość ma około 1 cm. Samice zbierają pyłek kwiatowy na szczoteczkę brzuszną na spodzie odwłoka przy okazji zapylając wiele roślin w tym wiele motylkowych, zwłaszcza komonicę.

Żagnica sina Aeshna cyanea

Żagnica sina ma długie smukłe ciało o długości do 70 mm, z czterema dużymi skrzydłami o rozpiętości 95–110 mm[2], dwoje dużych, złożonych oczu i krótkie czułki. Na czarnym tułowiu dwa szerokie paski na segmentach brzusznych...

Szerszeń europejski

Szerszeń europejski (Vespa crabro) – owad z rodziny osowatych (Vespidae), z grupy żądłówek, pospolity na terenie całej Polski. Długość ciała królowej (samica) 25-35 mm, samca 21-23 mm, a robotnicy 17-24 mm

Pływak żółtobrzeżek Dytiscus marginalis

Pływak żółtobrzeżek Dytiscus marginalis – duży, drapieżny gatunek chrząszcza przystosowany do życia w środowisku wodnym. Larwy osiągają rozmiar do 7 cm, postać dorosła do 3,5 cm. 

Mrówkowate

Rodzina owadów należąca do rzędu błonkówek, podrzędu trzonkówek. Bardzo rozpowszechnione, występują praktycznie pod każdą szerokością geograficzną.