Owady

Szypszyniec różany Rhodites rosarum

Niewielki, 3-4 mm długości, czarno ubarwiony owad z czerwonymi odnóżami. U samic w tym samym kolorze są ponadto nasada odwłoka oraz dolna część tułowia. Rozpiętość skrzydeł ok. 8 mm. Tułów z boków spłaszczony, odwłok gruszkowaty i ostro zakończony.

Domek dla owadów

Na początku maja skonstruowałem i powiesiłem taki oto domek dla owadów i na dzień dziwniejszy jest zabetonowanych około 130 otworów, a zapchanych rurek przybywa, co prawda cegłówka nie na wzięcia i zostanie zmodernizowana w najbliższym czasie.

Osa

Bliżej nie  określony  gatunek osy  do   rozpoznania :) 

Mucha domowa Musca domestica

Pospolita mucha domowa jest owadem występującym na całym świecie. Jest niewielka (samica jest większa od samca – osiąga do 7,5 mm długości), na ciemnoszarym tułowiu widoczne są podłużne paski. Odwłok barwy szarożółtej jest jaśniejszy na spodniej części. 

Ogrodnica niszczylistka Phyllopertha horticola)

Pospolity chrząszcz na żywopłotach przede wszystkim różanych, na skrajach lasów i w ogrodach. Ubarwienie pokryw brunatne a głowa, przedplecze i nogi są ciemnozielone z metalicznym połyskiem. 

Miesierka - Megachile

Miesierka (Megachile) rodzaj owadów z rodziny pszczołowatych albo z rodziny miesierkowatych  z rzędu błonkoskrzydłych. W Polsce reprezentowany przez ok. 20 gatunków. Największe osiągają prawie 2 cm ale większość ma około 1 cm. Samice zbierają pyłek kwiatowy na szczoteczkę brzuszną na spodzie odwłoka przy okazji zapylając wiele roślin w tym wiele motylkowych, zwłaszcza komonicę.

Żagnica sina Aeshna cyanea

Żagnica sina ma długie smukłe ciało o długości do 70 mm, z czterema dużymi skrzydłami o rozpiętości 95–110 mm[2], dwoje dużych, złożonych oczu i krótkie czułki. Na czarnym tułowiu dwa szerokie paski na segmentach brzusznych...

Szerszeń europejski

Szerszeń europejski (Vespa crabro) – owad z rodziny osowatych (Vespidae), z grupy żądłówek, pospolity na terenie całej Polski. Długość ciała królowej (samica) 25-35 mm, samca 21-23 mm, a robotnicy 17-24 mm

Pływak żółtobrzeżek Dytiscus marginalis

Pływak żółtobrzeżek Dytiscus marginalis – duży, drapieżny gatunek chrząszcza przystosowany do życia w środowisku wodnym. Larwy osiągają rozmiar do 7 cm, postać dorosła do 3,5 cm. 

Mrówkowate

Rodzina owadów należąca do rzędu błonkówek, podrzędu trzonkówek. Bardzo rozpowszechnione, występują praktycznie pod każdą szerokością geograficzną. 

Motylarnia Miejskiego Ogrodu Zoologicznegowe Wrocławiu

Motylarnia to jedno z pomieszczeń terrarium, w którym można obserwować żywe motyle. Wystrój przypomina tropikalną dżunglę - gąszcz roślin, kolorowe kwiaty, a wśród nich motyle. Nie mają klatek - latają swobodnie wśród zwiedzających.