Rezerwaty

Sawanna Łężycka zimą

Łężyckie Skałki (Sawanna Afrykańska) górska łąka na wysokości ok. 750-790 m n.p.m. w Sudetach Środkowych w Górach Stołowych. Łężyckie Skałki znajdują się u podnóża Narożnika na południowym zachodzie od Lisiej Przełęczy w pobliżu drogi z Dusznik, przez Łężyce do Karłowa.

Wąwóz korzeniowy głębocznia Kazimierz Dolny

W Kazimierskim Parku Krajobrazowym występuje największe w Europie zagęszczenie wąwozów. Ich zbocza porasta wiele ginących roślin, w tym tych rzadkich, będących pod ochroną. W lasach, gdzie panującym zespołem jest grąd z przewagą dębu szypułkowego oraz grab i lipa drobnolistna i   stuleci trwają  niezmiennie na wapiennych i lessowych kazimierskich zboczach

Wojsławice jesienią.

Jesień zawitała    i do Wojsławickiego arboretum, śliczne  przebarwione liście   i  kwitnące jesienne  kwiaty   coś   pięknego dla duszy   zwłaszcza jak jest  słoneczny dzień  zapraszam do  galerii foto

Wzgórze Gosań w Międzyzdrojach

Punkt widokowy "Góra Gosań” jest jedną z licznych atrakcji Międzyzdrojów cieszących się wśród turystów dużą popularnością. Góra Gosań (95 m n.p.m.) to najwyższe wzniesienie polskiego wybrzeża i jednocześnie jeden z ładniejszych krajobrazowo jego fragmentów.

Kamień Leski

Kamień Leski ok. 410-420m n.p.m - oryginalny pomnik przyrody nieożywionej zbudowany z piaskowca krośnieńskiego. Swój dziwaczny kształt zawdzięcza naturze i mieszkańcom okolic. W XIX stuleciu bowiem u jego podnóża pozyskiwano kamień. Po dawnym kamieniołomie widoczne są do dziś dwie głębokie wyrwy z pionową ścianą skalną od strony Glinnego. Dziś porośnięte młodym lasem dodają temu zakątkowi szczególnego uroku.

 

Wielkie Torfowisko Batorowskie Rezerwat przyrody

Rezerwat przyrody Wielkie Torfowisko Batorowskie niem. See Wiesen - florystyczno-leśny rezerwat przyrody na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Położone na wierzchowinie środkowego piętra Gór Stołowych.

Maczuga Herkulesa

Maczuga Herkulesa – zbudowana z twardych wapieni skalistych maczuga skalna znajdująca się w Pieskowej Skale na obszarze Ojcowskiego Parku Narodowego.

Ojcowski Park Narodowy - Jaskinia Łokietka

Ojcowski Park Narodowy, utworzony w 1956, jest jednym z 23 parków narodowych w Polsce. Znajduje się on w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim. Położony jest na obszarze 4 gmin: Skała, Jerzmanowice-Przeginia, Wielka Wieś, Sułoszowa. Obejmuje część Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej – Dolinę Prądnika i Dolinę Sąspowską wraz z przyległymi częściami wierzchowiny jurajskiej. Jest najmniejszym z polskich parków narodowych. Jego symbolem jest nietoperz.

Zamek w Ojcowie

Zamek w Ojcowie – położony na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego, w centrum Ojcowa, był zamkiem warownym wzniesionym przez Kazimierza Wielkiego w II połowie XIV wieku. Obecnie zachowały się jedynie jego ruiny.

Pustynia Błędowska Wzgórze Dąbrówka (355 m n.p.m.)

Pustynia Błędowska – największy w Polsce obszar lotnych piasków pochodzenia fluwioglacjalnego (około 33 km²) leżący na pograniczu Wyżyny Śląskiej i Wyżyny Olkuskiej.

Płacząca skała pod Torfowiskiem na Zieleńcu

Nieopodal wielkiego torfowiska na Zieleńcu znajduje się wbrew pozorom zwykła skała, latem ciągle mokra poprzez przesączającą się wodą z tego właśnie torfowiska. Zima ma swoje prawa i podczas mrozów wygląda wręcz magicznie, poprzez tworzące się kaskadowo sople. Dojazd z Zieleńca lub z Dusznik do parkingu pod torfowiskiem, na piechotkę asfaltową drogą pod szlabanem 250m.

Rezerwat przyrody Torfowisko pod Zieleńcem zima 2008

Rezerwat został utworzony w 1954 roku zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego . Jest to rezerwat o powierzchni 156,8 ha, utworzony dla ochrony ciekawych i rzadkich gatunków roślin chronionych oraz naturalnych zbiorowisk roślinych. Rezerwat utworzono głównie dla zachowania i ochrony naturalnego torfowiska wysokiego z brzozą karłowatą Betula nana.

Wapniarka albo Bielica - wzniesienie 532 m n.p.m.

Na szczycie Wapniarki stały wcześniej dwie wieże widokowe wzniesione przez Niemców. Obie zostały zniszczone. Pierwszą wieżę widokową wybudowano w roku 1889, była to wieża drewniana, która w 1925 roku została zniszczona przez piorun.

Łężyckie Skałki Sawanna Afrykańska 2008

Łężyckie Skałki (Sawanna Afrykańska) górska łąka na wysokości ok. 750-790 m n.p.m. w Sudetach Środkowych w Górach Stołowych. Łężyckie Skałki znajdują się u podnóża Narożnika na południowym zachodzie od Lisiej Przełęczy w pobliżu drogi z Dusznik, przez Łężyce do Karłowa, obok wyludnionego już przysiółka Łężyce Górne (Łężno).

Chocieszów niem. Stolzenau

Wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Szczytna. Miejscowość położona jest w Kotlinie Kłodzkiej, u podnóża Gór Stołowych.

Powstała w 1538 jako Waitmannsdorf, od 1583 - Stolzenau. W latach 1945-1954 miejscowość należała do gminy Polanica Zdrój. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa wałbrzyskiego.

Łężyckie Skałki Sawanna Afrykańska

Łężyckie Skałki (Sawanna Afrykańska) górska łąka na wysokości ok. 750-790 m n.p.m. w Sudetach Środkowych w Górach Stołowych. Łężyckie Skałki znajdują się u podnóża Narożnika na południowym zachodzie od Lisiej Przełęczy w pobliżu drogi z Dusznik, przez Łężyce do Karłowa. Jest to rozległa górska łąka, położona na całej powierzchni Rogowej Kopy (790m n.p.m.).