Ciekawostki przyrodnicze

Morze Ba速yckie, Ba速yk

Morze Ba速yckie, Ba速yk – p造tkie morze 鈔ódl康owe na szelfie kontynentalnym w pó軟ocnej Europie. Po陰czone z Morzem Pó軟ocnym przez Cie郾iny Du雟kie (Sund, Ma造 i Wielki Be速) oraz Kattegat i Skagerrak. Za zachodni granic Ba速yku w豉軼iwego przyjmuje si cie郾in Sund i próg podwodny ci庵n帷y si na g喚boko軼i 18–20 m od przyl康ka Gedser (wyspa Falster) do przyl康ka Darßer Ort (Darß)

Rezerwat przyrody Muszkowicki Las Bukowy

Rezerwat obejmuje fragment ocala貫go pierwotnego lasu bukowego, porastaj帷ego niegdy Sudety i Przedgórze Sudeckie. Niektóre  buki   maj  po 250lat i  metr 鈔ednicy.  Oprócz buków wyst瘼uj tu d瑿y bezszypu趾owe, jawory, wi您y górskie i lipy drobnolistne.

Ogr鏚 japo雟ki -Jark闚 / Lewin K這dzki

Ogród japo雟ki w Jarkowie – ogród w tradycyjnym stylu japo雟kim o powierzchni oko這 1000 m2, po這穎ny we wsi Jarków w gminie Lewin K這dzki, w województwie dolno郵御kim.

Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej G鏎ze

Zbiory Muzeum obejmuj ponad 6.600 okazów ptaków, jaj ptasich, ssaków i ich skórek, rogów, motyli, muszli, przekroi drzew, gipsowych modeli grzybów, mineraów oraz min (owadów minuj帷ych). Ptaki zaprezentowano wed逝g 鈔odowisk, w jakich 篡j. Eksponowane s ptaki: 鈔odowiska wiejskiego i miejskiego, pól i stepów uprawnych, wód 鈔ódl康owych oraz lasów i gór.