Pręgierze

Pręgierze

Pręgierz (niem. Pranger) – słup stojący przeważnie przed ratuszem dawnych miast, służący do wymierzania kar.

Do pręgierza wiązano oszustów dla pokazania ich ludowi, i winowajców, skazanych na hańbę publiczną, chłostę lub wyświecenie, czyli wygnanie z miasta (nazwa wzięła się stąd, że pachołkowie miejscy wyprowadzali skazanego za bramy ze światłem). W mniejszych miastach były pręgierze drewniane, w większych kamienne; czasem na szczycie zdobione postacią rycerza z podniesionym mieczem.

Pręgierz Lądek Zdrój

Średniowieczny pręgierz przeniesiony w 1964r. ze wsi Skrzynka, stoi przed ratuszem. Jest to smukła kolumna o wysokości 3,16m na postumencie, zwieńczona uszkodzoną głowicą z kulą.

Pręgież z Korytowa

Granitowy pręgierz pięciometrowej wysokości posiadający na szczycie metalową chorągiewkę wiatrową datowaną na 1712 r. w Coritau na nasze Korytów. Oczywiście nie zachował się do naszych czasów bo Polak potrafi obalony i zniszczony w latach 60 ubiegłego wieku.

Pręgierz Bystrzyca Kłodzka

Kamienny pręgierz na Małym Rynku pochodzi z 1566 roku i został wykonany w piaskowcu. Pierwotnie znajdował się na rynku, dokładnie w miejscu, gdzie stoi barokowy pomnik Trójcy Świętej. W 1736 roku przeniesiono pręgierz pod strażnicę miejską i stał tam do 1813 roku. Potem postawiono go na Małym Rynku. Pręgierz służył do wykonywania kar cielesnych w ramach prawa miejskiego. Stawiano tu złoczyńców, ladacznice i nawet włóczęgów. Karano biczowaniem lub długim staniem przy pręgierzu. Na tym pomniku prawa wykuto łacińską inskrypcję: "Deus impios punit" (Bóg ukarze niegodziwców).