Powodzie

Powódź tysiąclecia 1997 Ziemia Kłodzka

Powódź tysiąclecia – potoczna nazwa powodzi, która nawiedziła w lipcu 1997 roku południową i zachodnią Polskę, Czechy, wschodnie Niemcy (Łużyce), północno-zachodnią Słowację oraz wschodnią Austrię, doprowadzając na terenie Czech, Niemiec i Polski do śmierci 114 osób oraz szkód materialnych w wymiarze blisko 4,5 miliarda dolarów. Na terenie Polski zginęło 56 osób, a szkody oszacowano na ok. 3,5 miliarda dolarów. Wylały wówczas wody dorzeczy rzek Bóbr, Bystrzyca, Kaczawa, Kwisa, Mała Panew, Nysa Kłodzka, Nysa Łużycka, Odra, Olza, Oława, Skora, Szprotawa, Ślęza i Widawa, a także górnej Wisły i Łaby.

Powódź w Kotlinie Kłodzkiej 2009

Gwałtowne burze przetaczały się przez powiat kłodzki od 19 do 24. Wylały rzeki i potoki, nie wytrzymywała kanalizacja burzowa. Pod wodą znalazły się ulice w samym Kłodzku i dojazdowe do miasta.

10 rocznica powodzi w Szczytnej - 22 lipca 1998 roku

W 10. rocznicę powodzi wyświetlono amatorski film pokazujący ulice w wodzie i otwarto wystawę fotografii. Pierwsze grzmoty słychać było już o godz. 17. Była to mała burza, która spowodowała pierwsze podtopienia, pierwsze wyjazdy strażaków do zalanych piwnic. Nikt się nie spodziewał, że najgorsze dopiero przyjdzie. Około 22.15 burza się rozszalała, ściana deszczu i od tego momentu padało do 4 rano.. Kilka fotek z pamiętnej powodzi jak i z samej uroczystości